Çiftçi umduğunu bulamadı

Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Celil Çalış,"Bu sene bol miktarda alınan yağışlarla birlikte verim arttı. Ancak toprağın ihtiyaç duyduğu azot ve gübreyi alamaması nedeniyle kalite düştü" dedi.

Çiftçi umduğunu bulamadı

Büyük emeklerle yetiştirdikleri ürünleri için hasat zamanı yaşayan çiftçiler umdukların bulamadılar. bu sene olumlu süren iklim koşulları nedeniyle çiftçinin nadasa bıraktığı alanlarda bir daralma olduğunu ifade eden Çalış, "üreticilerimiz bu 2014 yılı itibariyle hava koşullarının da uygunluk göstermesiyle 200 bin hektarlık bir alanda çiftçilerimiz ekilişe yöneldiler. Bu sevindirici bir durum oldu.Yağışlar nedeniyle de rekolte anlamında ciddi anlamda bir beklenti içine girdik. bu süreçte tarım kuruluşları olarak gereken tüm uyarıları üreticilerimize yaptık.  Yağışların boşa gitmemesi verimliliğin yanında kaliteyi de artırması konusunda sürekli tavsiyelerde bulunduk. Sonuçta beklendiği gibi oldu geçen yıl ki yağışın 3 katını, uzun yılların ortalamasına göre de 2 kat fazla yağış aldık.Hem yağışların hem de ekiliş alanı fazla olmasından dolayı Konya'da yaklaşık 3 milyon ton civarında bir buğday üretimi 1 milyon 100 bin civarında da bir arpa üretimi bu sene bekliyoruz" diye konuştu.

"ÜRÜNLERDE KALİTE AZALDI"

Olumlu seyreden hava koşullarında özellikle haziran ayında alınan yoğun yağışlı günlerde bitkinin ihtiyaç duyduğu azotu ve gübreyi alamadığını belirten Çalış, "Bitki ihtiyacı olanı stoktan yemesiyle birlikte kalite azaldı.Bu verim artışının yanında kalitesinin düşmesiyle umutla beklenen bu yıl da çiftçi umduğunu bulamadı.Tam anlamıyla toparlanmak bir sonra ki harmana kaldı.toprak mahsulleri ofisinin verdiği taban fiyat olması durumunda çiftçi çok daha rahat olacaktı.ancak TMO müdahil alım fiyatı olarak açıkladı. Müdahil olarak belirtilen  protein miktarı da hemen hemen bu sene üst seviyede, bu proteini üreticilerin  yakalaması ciddi manada zor.Kıraç alanlar büyük oranda yemlik fiyatına gidiyor. Biraz daha tedbir alınması gerekir.Bu anlamda her zaman çiftçiye destek olan Konya Ticaret Borsasına teşekkür etmek gerekir"  ifadelerini kullandı.

(Melek Sarıtaş) 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.