Çankırı'da tavukçuluk sektörü TKDK desteği ile büyüyor

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu'nun (TKDK) verdiği desteklerle Çankırı'da et tavukçuluğu sektörü son 2 yılda iki kat büyüdü- TKDK Çankırı Koordinatörü Poyraz: "Çankırı'da sadece tavukçuluk sektöründe yatırımımız 40 milyon liranın üzerinde. De

Çankırı'da tavukçuluk sektörü TKDK desteği ile büyüyor

ÇANKIRI (AA) - ÖZGÜR ALANTOR - Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumunun (TKDK) katkıları ile Çankırı'da et tavukçuluğu sektörü hızla büyüyor. 

TKDK Çankırı Koordinatörü Ahmet Poyraz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, TKDK'nın Avrupa Birliği'nin kırsal kalkınma desteklerini yatırıma dönüştüren bir kurum olduğunu dile getirdi. 

Kurumun bugüne kadar destek verdiği sektörler hakkında bilgi veren Poyraz, şöyle konuştu:

"Genel olarak kırsal kalkınma yatırımlarını destekliyoruz. Et ve süt ürünlerinin işlenip pazarlanması, meyve sebze ürünlerinin işlenip pazarlanması ve su ürünlerinin yetiştirilip pazarlanması, desteklemelerimiz arasında bulunuyor. Bunun yanında kırsal turizm de bizim için destek verilen önemli alanların başında geliyor. Tıbbi aromatik bitki yetiştiriciliği, arıcılık, seraların kurulması gibi yatırımları destekleyen bir kurumuz."

Beyaz et sektörünün gelişmesinde önemli işler başardıklarını vurgulayan Poyraz, bu sektörde aralarında Çankırı'nın da olduğu 42 ilde destekleme yaptıklarını kaydetti.

Çankırı'da 2013'te proje almaya başladıklarından bugüne kadar 33 tavukçuluk tesisi ile sözleşme imzaladıklarını anlatan Poyraz, "Bunların 28'i şu anda üretimde. 5 projeye ait ödeme talep işlemleri devam ediyor. Ödemenin ardından onlar da üretime geçekler. Çankırı'da et tavuğu sayısı bu dönemde desteklerimizle iki kat artarak 2 milyon 143 bine yükseldi" dedi. 

- 40 milyon liralık tavukçuluk yatırımı

Broyler tesislerine verilen destek tutarı hakkında da bilgi veren Poyraz, "Çankırı'da sadece tavukçuluk sektöründe yatırımımız 40 milyon liranın üzerinde. Destek tutarımız ise 19 milyon 600 bin lira. Önümüzdeki günlerde 8,5 milyon lira daha ödeme yapacağız. Tavukçuluk desteğimiz 28 milyona ulaşacak. Çankırı'nın tavukçulukta bölgesinde lider illerden biri olacağını düşünüyoruz" diye konuştu.

Poyraz, tavukçulukta yeni projeler beklendiğini dile getirerek, daha önce çıktıkları dört çağrıda yoğun talep aldıklarını ifade etti.

Bu yılki iki çağrıda et tavukçuluğunun yer almadığını belirten Poyraz, "Ancak 2015 yılının sonunda çıkacağımız çağrıda tekrar tavukçuluk projesinin açılmasını bekliyoruz. Yeni açılacak çağrılarda Çankırı'da daha önce aldığımızdan çok daha fazla proje başvurusu bekliyoruz" ifadesini kullandı.

- "TKDK'nın verdiği destekler göçü de önledi"

Pelitözü köyünde yaşayan tavuk yetiştiricisi Emin Çilali de TKDK destekleri ile köylerine büyük ve modern bir tavuk çiftliği kurduklarını söyledi.

TKDK desteklemelerinin devam etmesi gerektiğine işaret eden Çilali, "Normal şartlarda böyle bir tesis yapmaya çalışsaydık bu bizim 10 yılımıza mal olacaktı. TKDK verdiği destekle bize 10 yılımızı bağışladı" dedi. 

Kırsal alanda verilen desteklerin göçün önüne geçtiğinin altını çizen Çilali, "TKDK'nın verdiği destekler göçü de önledi. Ankara'ya veya başka şehirlere yapılan göçler durmaya başladı. Bir akrabam göç etmekten vazgeçerek TKDK'nın projelerine başvuracak. Önümüzdeki süreçte çıkacak çağrılar için onlar da proje hazırlatıyor" şeklinde konuştu.

 

Anadolu Ajansı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.