Bütçenin yol haritası netleşiyor

2016 bütçesi, Anayasa gereği 17 Ekim'e kadar TBMM'ye sunulacak ancak 1 Kasım seçimleri nedeniyle bütçe tasarısı, Mecliste görüşülemeyecek

Bütçenin yol haritası netleşiyor

ANKARA (AA) - Maliye Bakanlığı, 2016 bütçesini, Anayasa gereği 17 Ekim'e kadar TBMM Başkanlığına sunacak ancak 1 Kasım seçimleri nedeniyle bütçe tasarısı, Mecliste görüşülemeyecek ve kadük kalacak. Seçimin ardından, 2002 yılında olduğu gibi geçici bütçe hazırlanarak Meclise sunulacak ve 31 Aralık 2015'ten önce kabul edilecek. 

Türkiye, 1 Kasım seçimlerini beklerken, seçim dolayısıyla 2016 bütçesine ilişkin sürecin nasıl işleyeceği de kamuoyunda tartışılan konulardan oldu. Anayasa, mevzuat ve geçmiş uygulamalar doğrultusunda yol haritasını belirleyen Maliye bürokrasisi çalışmalarını sürdürüyor.

2016 yılı bütçe kanun tasarısının, Anayasa gereği 17 Ekim Cumartesi akşamına kadar TBMM'ye sevkedilmesi gerekiyor ancak seçim nedeniyle tasarının Mecliste ele alınması imkanı bulunmuyor. Bu nedenle seçimlerden sonra oluşacak hükümetin, 2016 yılına, daha önceki seçim dönemlerinde olduğu gibi geçici bütçe ile başlayacağı belirtiliyor.

Anadolu Ajansı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.