Boğazlıyan Şeker Fabrikası'nda 9. kampanya dönemi başladı

Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Akay:- "Boğazlıyan şeker fabrikamızda 1 milyon 200 bin ton pancar işlemeyi hedefliyoruz. Daha önce 80 gün süren kampanya dönemimiz bu yıl 88 gün sürecek"

Boğazlıyan Şeker Fabrikası'nda 9. kampanya dönemi başladı

YOZGAT (AA) - Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Akay, Boğazlıyan Şeker Fabrikası'nda, gelecek yıl pancar alım dönemine kadar 1 milyon 200 bin ton pancar işlemeyi hedeflediklerini söyledi.

Akay, Boğazlıyan Şeker ve Mamulleri Entegre Tesisi’nde düzenlenen 9. pancar alım kampanyası töreninde yaptığı konuşmada, bu sezon Boğazlıyan Şeker Fabrikası için Boğazlıyan, Yenifakılı ve Çandır ilçeleri ile Yenipazar beldesinde 4 bölgede pancar ekim alanı oluşturulduğunu anlattı.

Pancar ekiminin 165 bin dekar alanda yapıldığını ifade eden Akay, "Boğazlıyan şeker fabrikamızda 1 milyon 200 bin ton pancar işlemeyi hedefliyoruz. Daha önce 80 gün süren kampanya dönemimiz, bu yıl 88 gün sürecek" dedi.

Kampanya döneminde 175 bin ton şeker, 220 bin ton yaş küspe, 15 bin ton da kuru küspe üretileceğini kaydeden Akay, kuru küspe tesisinin bu yıl faaliyete geçirildiğini ve 48 bin ton melas üretiminin gerçekleştirileceğini bildirdi.

 Boğazlıyan'da 40 bin tonluk lisanslı depoculuk tesisinin temelinin atılacağını da belirten Akay, şöyle konuştu:

"100 bin tonluk lisanslı depo yapımı için karar aldık. Bunun 40 bin tonunu Boğazlıyan'da yapmaya karar verdik. 'Lisanslı depoculuğun Şeker Fabrikası ile ne ilgisi var' diyenler olabilir ama biz sadece pancar açısından bakmıyoruz. Biz çiftçinin menfaati açısından bakıyoruz. Çiftçi sadece şeker pancarı üretmiyor, arpa, buğday ve daneli ürünler üretiyor. Bunların da size bir kazanç getirmesi lazım. Ürününüzü hasat ettiğinizde hemen satmak durumunda kalıyorsunuz. Çünkü muhafaza edecek yeriniz yok. Kazancı en çok tüccarlar sağlıyor, sizden alıp bir kaç ay beklettikten sonra satıp, esas onlar kar ediyor. İşte buna katkı sağlayacak olan lisanslı depoculuktur. Sizin ürünlerinizi uygun ortamda saklayacak lisanslı depoculuktur."

- Çiftçilere 4 lira kurban avansı verilecek

Kurban Bayramı dolayısıyla çiftçilere cuma günü ton başına 4 lira avans verileceğini dile getiren Akay, mazot desteğinin de bayramdan sonra başlayacağını söyledi.

Akay, sıcaklık ve nemden kaynaklı pancarda hastalıkların olduğuna da değinerek, "Bu yüzden erken sökülme ihtiyacı oldu. Çiftçilerimizin mağduriyetini önlemek için erken söküm pirimi uygulamayı düşündük ve bugünden bayramın ikinci gününe kadar fabrikaya teslim edilen pancara tonda 8 lira söküm primi ödenecek. Temiz pancara prim ödemesi uygulamasına devam ediyoruz. 7-8 firesi olan pancara tonda 4 lira, 7'nin altına ise tonda 6 lira temiz pancar primi ödenecek. Ayrıca pancar boşaltma ücreti bu sene alınmayacak" diye konuştu.

Akay, pancar taban fiyatının ise devletin açıkladığı fiyattan 10 lira fazla olacağını sözlerine ekledi.

Konuşmanın ardından çiftçiler fabrika kantarına getirdikleri pancarları teslim ederek, 2015 -2016 pancar alım kampanyasını başlattı. Fabrikaya pancar getiren ilk 10 çiftçiye çeşitli hediyeler verildi. 

Törenden sonra Boğazlıyan-Sarıkaya karayolu üzerinde yapılacak 40 bin tonluk Boğazlıyan Lisanslı Depoculuk Tesisi'nin temeli atıldı.

Anadolu Ajansı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.