Bireysel Emeklilik Sistemi’ne yatırılan para devlet güvencesinde

Bireysel emeklilik sistemine yeni bir güncelleme daha geldi. Daha önceden Devlet yüzde yirmi beş katkı payı ile her vatandaşa umut olmuştu. Artık Devlet kurumunda çalışan kişilere otomatik Bireysel Emeklilik Sistemi getirildi

Bireysel Emeklilik Sistemi’ne yatırılan para devlet güvencesinde

Bireysel emeklilik sistemi artık tamamen devlet güvencesinde. Devlet çalışanlarının artık maaşlarından kesinti yapılacak ve Bireysel Emeklilik Sistemine aktarılarak çalışanlar daha rahat bir emeklilik hayatı yaşayacak. Şu anda devlet çalışanının brüt maşının binde üçü kadarını zorunlu bireysel emeklilik olarak kesilmesine kural koydu. Bin 800 TL brüt maaşı olan bir çalışanın hesabından 55 TL zorunlu bireysel emeklilik hesabına yatırılıyor. Kişi hesabını dondurabiliyor. Bir yıl içinde tekrardan giriş yapamıyor. Bir yıl sonra tekrardan giriş yapabilir. Devlet çalışanına iki ay sonra çıkış yapabilme hakkını tanıyor, çıkış yapmayan çalışanlar için ek olarak yüzde yirmi beş in üzerine 1000 TL daha katkı payı yatırıyor.

Konu ile açıklamalarda bulunan Deniz Bank Zafer Meydan Şubesi Müdürü Ömer Sabri Gülseven, Bireysel Emeklilik Sistemi’nin öneminden ve mutlaka yapılması gerektiğinden bahsetti. Gülseven, “Vatandaşlarımız istedikleri sigorta şirketinden bu hesabı açtırabilirler, önemli olan bu isteme mutlaka geçiş yaptırmalarıdır. Sigorta şirketine bir şey olmuş olsa dâhil o para devlet garantisinde olduğu için paranız devlet güvencesinde” dedi. 

“TÜRKİYE BU SİSTEMİ YENİ BENİMSİYOR”

Türkiye’de bu fonların çok fazla kullanılabilir olmadığını söyleyen Gülseven,  “Bu işi ilk başta Türkiye’de özel banklar başlattı. Devlet artık Bireysel Emeklilik Sistemine giriş yapanlara yüzde yirmi beş katkı veriyor. Yani devlet diyor ki; siz buraya giriş yapın ben her türlü vatandaşımın yanındayım. Devlet katkısını almak için belli durumlar mevcut; devlet desteğinin tamamını almak için sistemde on yıl durmamız gerekiyor. Bireysel emeklilikte emekli olmak için iki tane şart var birincisi on yıl prim yatırmak, ikinci elli altı yaşını doldurmak. Sisteme on yıl boyunca her ay para yaptırmak zorunda değil vatandaşımız istediği zaman istediği parayı yatırabilir. Yeter ki insanlarımız bu sisteme giriş yapsınlar, hangi bankadan hangi şirketten yaptıkları önemli değil. Bundan 10-15 yıl önce bu ürünü insanlara anlatmak oldukça zordu şuanda insanlar kendileri gelip başvuruyorlar” diye konuştu

“BİR NEVİ KUMBARAYIZ”

Bizler vatandaşımız için bir nevi geleceğimiz için bir kumbarayız diyen Gülseven, “Türkiye’de şuanda Bireysel Emeklilik Sisteminde 6 milyon 720 bin kişi var. Şuanda ki katılımcıların toplam sitemde ki parası 55 Milyar TL. Bundan önce bu işler birikimli hayat sigortası diye geçiyordu devlet bu işe 2014 yılında el attı ve katı sağlayarak insanları teşvik ediyor. Şuanda devlet çalışanlarında bu sisteme devam eden kişi sayısı 496 bin kişi. Onların da toplam 62,4 milyon TL fonları var şuan sistemde. Gün içinde bize çok dokunmayacak ücretleri biriktirip hayatlarımızı kurtarabiliriz”  ifadelerini kullandı (Halil Yılmazer)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler