Bir Çinli dev daha Türkiye yolunda

7.7 trilyon liralık aktife sahip Bank Of China, Türkiye'de sıfırdan banka kurma konusunu görüşmek için bugün BDDK Başkanı ile buluşacak. Şirketin dünya çapında 300 binin üzerinde çalışanı var...

Bir Çinli dev daha Türkiye yolunda

TÜRKİYE bankacılık sektörüne bir dev daha geliyor... Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben, bugün Bank of China ile görüşmeleri olduğunu belirterek, "Lisans alımı ile ilgileniyorlar. Görüşmenin Türkiye'ye ayırdıkları çok büyük kaynak olduğunu söylüyorlar" dedi. 

YARDIMCISI GELİYOR 

Bu görüşmenin Bank of China ile yapacakları ikinci görüşme olacağı bilgisini veren Akben, bankanın Başkan Yardımcısı ile görüşeceklerini kaydederek, "Görüşmenin Bank of China'nın Başkan Yardımcısı düzeyinde olması ve geniş bir ekip ile bu işe zaman ayırıp geliyor olmaları, işe çok ciddi baktıklarını zaten ortaya koyuyor" şeklinde konuştu. Bank of China'nın kendilerinden taleplerinin yeni bir banka kurma yönünde olduğunu bildiren Akben, başka Çinli grupların da kendilerinden Türkiye'de bankacılık yapmak için talepleri olduğunu vurgulayarak, bu grupların Türkiye pazarını iyi bulduklarını dile getirdi. 

TEK BAŞINA BİZİM SEKTÖRÜ ÜÇE KATLIYOR

FORBES dergisinin 'Dünyanın En Büyük Bankaları 2015' listesine göre, Bank Of China sahip olduğu aktiflere göre dünyada dördüncü sırada. Bankanın aktif toplamı 2.551 trilyon dolar yani diğer bir deyişle 7.653 trilyon lira civarında. Türkiye'deki bankacılık sektörünün toplam büyüklüğü ise 2.274 trilyon lira. Bankanın 2014 yılındaki net kârı da 27.7 milyar dolar (83.1 milyar lira) seviyesinde. (Türk bankalarının aynı dönemdeki net kârı 24.7 milyar lira) Çalışan sayısı da bankanın ne kadar büyük olduğunu ortaya koyuyor. Son verilere göre bankanın çalışan sayısı 304.267. Haziran 2015 itibarıyla Türkiye'deki bankalarda çalışan toplam kişi sayısı ise 201.891.

ICBC TEKSTiL'i ALDI

Geçtiğimiz aylarda da dünyanın en büyük bankası Çinli Industrial and Commercial Bank of China (ICBC), Tekstilbank'ın çoğunluk hissesini alarak Türkiye pazarına adım atmıştı. 

TAKSİT SINIRI GÖRÜŞÜLECEK

Akben, kredi kartına taksit sınırlamasının gevşetilmesi konusunu da Finansal İstikrar Komitesi'nde (FİK) görüşeceklerini anımsattı. Akben, "Bu konu yeni Bakanımızla henüz gündemimize gelmedi. Konunun altyapısını hazırlıyoruz, çalışmalarımızı yapıyoruz" dedi. 

KÖRFEZ İLGİSİ DEVAM EDER

Türk bankacılık sektörünün halen güvenli bir seviyede olduğuna işaret eden Akben, bunun da yabancı yatırımcıların ilgisini çektiğini, bilhassa belirsizlik ortamı ortadan kalktığında Körfez tarafından sermaye akışının devam edeceğini düşündüklerini sözlerine ekledi.

'KATILIM'A İRAN İLGİSİ

Katılım bankacılığı konusunda İran'ın talepleri olduğunu vurgulayan Akben, "Buradan birkaç grup ile görüşmemiz sürüyor. Biliyorsunuz ki İran ile ilgili BM kararları, birtakım ambargolar vardı. Eğer bu kısıtlamalar kalkarsa İran'ın da birtakım talepleri var" dedi.

a haber

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.