Bakan'dan indirim müjdesi

Maliye Bakanı Naci Ağbal, vergi borçlarını hiç aksatmadan günü gününe ödeyen vatandaşlara indirim yapılacağı müjdesini verdi.

Bakan'dan indirim müjdesi

Maliye Bakanı Naci Ağbal, "Önümüzdeki dönemde, vergi  borçlarını hiç aksatmadan günü gününe ödeyen vatandaşlarımıza, vergi kayıtlarında  da herhangi bir sorunları yoksa gelir veya kurumlar vergisinde indirim  getireceğiz." dedi. 

Ağbal, TRT Haber'de gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Geçmişte  alınan tedbirler neticesinde yılın 4'üncü çeyreğinde daha iyi bir büyüme  beklediklerini kaydeden Ağbal, "Bu sayede yüzde 3,2 olarak açıklamış olduğumuz  2016 tahmininin gerçekçi bir tahmin olduğunu düşünüyoruz. Hatta belki de daha da  olumlu bir büyümeyle karşı karşıya kalabiliriz. Bu yıl gerçekten olağanüstü bir  yıldı. Hem global dış koşullar, hem de iç koşullara rağmen yüzde 3,2 tuttuysa,  biz bu bazla 2017 yılında yüzde 4,4 büyümeyi yakalarız. Bunun da altyapısını  hazırladık, gerekli çalışmaları, yasal düzenlemeleri yaptık." ifadelerini  kullandı.

KAMU MALİYESİNE REFORM GELİYOR

Bakan Ağbal, kamu maliyesinde reform yapacaklarını bildirerek, şöyle  devam etti:

"Kamu harcamalarında rasyonelleşmeye gitmek zorundayız. Özellikle cari  ve personel harcamalarını aşağı çekecek kamunun tasarrufu cari harcamalarda  yapacağız, yatırımlarda bunun tam tersine daha fazla kaynak ayrılacak bir kamu  harcama sistemini kurmak istiyoruz. Bu anlamda Kamu İhale Yasası'nda kamu özel  işbirliği düzenlemelerinde önemli çalışmalarımız var."

Türkiye'nin son dört yıldaki bütçe açığı seviyesinin yüzde 1,2  seviyesinde seyrettiğini belirten Ağbal, "Diğer ülkelere baktığımız zaman  Türkiye'ninki gerçekten hayran olunacak bir bütçeaçığıdır." dedi.

Ağbal, Türkiye'nin bölgenin barış ve istikrarı adına aktif bir dış  politika izlediğini kaydederek, "Değişen jeopolitik koşullarda Türkiye'nin başta  Körfez bölgesi olmak üzere daha fazla kaynak geleceğine inanıyoruz. Türkiye  Varlık Fonu'nun da bu anlamda bir çekim merkezi olduğunu görüyoruz. Şu andan  itibaren bile birçok ülkeden fona ilişkin sorular soruluyor, beklentiler ifade  ediliyor, ortak çalışma teklifleri geliyor." ifadelerini kullandı.

VERGİSİNİ ZAMANINDA ÖDEYENİ ÖDÜLLENDİRECEĞİZ

Maliye Bakanı Ağbal, gelecek dönemde vergisini zamanında ödeyenleri  ödüllendireceklerini belirterek, "Önümüzdeki dönemde, vergi borçlarını hiç  aksatmadan günü gününe ödeyen vatandaşlarımıza, vergi kayıtlarında da herhangi  bir sorunları yoksa gelir veya kurumlar vergisinde indirim getireceğiz." diye  konuştu.

Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile mücadeleyi kararlılıkla  sürdüreceklerini de vurgulayan Ağbal, "Bunların bürokrasideki, ticaretteki, sivil  toplumdaki uzantıları hukuk devleti ilkeleri çerçevesinde kesinlikle bertaraf  edilecek. Ekonomide de bürokraside de bunların bütün uzantıları tamamen ortadan  kalkacak." dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.