Bakan son noktayı koydu! 'İndirim yok'

Maliye Bakanı Naci Ağbal, "Vergi düzenlemeleri ve vergi oranları konusunda son derece hassasım. Herhangi bir şekilde vergi oranlarında indirim söz konusu olamaz" dedi.

Bakan son noktayı koydu! 'İndirim yok'

Ağbal, Haliç Kongre Merkezinde Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF) tarafından düzenlen "Yerel Zincirler Buluşuyor (YZB) 2016" konferansında basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

KDV’de indirim ya da eşitlemeye yönelik bir çalışma yapılıp yapılmayacağına ilişkin bir soruya Ağbal, "Vergi oranlarında herhangi bir indirim söz konusu değil. Sektör burada toptan yüzde 1, perakendede yüzde 8 olan bazı ürünlerle ilgili taleplerde bulundu. Vergi oranlarda aşağı yönlü düzenleme yapmamız söz konusu değil. Ama sektörün bu konuda yaşadığı bir takım sorunları gidermek anlamında vergi düzenlemeleri dışında neler yapabilir? Kendileri bir hazırlık yapacaklar. Bunu getirecekler. Sadece vergi meselesi değil. Perakende sektörünün geneliyle ilgili kolaylaştırıcı neler yapabiliriz ona bakacağız. Ama vergi düzenlemeleri ve vergi oranları konusunda son derece hassasım. Herhangi bir şekilde vergi oranlarında indirim söz konusu olamaz." yanıtını verdi.

Ağbal, bütçe disiplininin ekonomi politikasının en önemli unsurlarından bir tanesi olduğunu vurgulayarak, "Vergi oranlarında indirim talebi palyatif bir taleptir. Asla kalıcı bir çözüm üretmez. Yapmamız gereken verimlilik, üretim ve istihdam artışı ile yatırım ortamını iyileştirmek. Bu anlamda kalıcı çözümler üretmek. TOBB Başkanımızla beraber çok güzel çalışmalar yapıyoruz. Yakında hep beraber bunları da açıklayacağız. Vergi hiç bir şekilde konuşmaların içerisinde olması gereken bir konu başlığı değil. Bunu bilin. Ticareti ve üretimi biz vergi dışı alanlarda nasıl geliştirebiliriz onlara bakacağız." diye konuştu.

- "Üretimden tüketime gelen ara zincirde rekabet eksiklikleri var"

"Tüketicilerin daha ucuz fiyata et ve gıda fiyatlarındaki indirim için nasıl kalıcı çözümler üretilebilir?” sorusuna Ağbal, "Kayıtlılığı artıracağız, üretim maliyetlerini düşüreceğiz. Vergi dışında üretim maliyetlerini aşağı çekmek için neler yapabiliriz onlara bakacağız. Çeşitli rekabet aksaklıkları var. Üretimden tüketime gelen ara zincirde rekabet eksiklikleri var. Sektörlerle istişare etmek suretiyle bir çözüm üreteceğiz. Maliyeti oluşturan bir takım kalemler varsa onları nasıl aşağı çekebiliriz onlara bakacağız. Bu kapsamlı bir çalışma. Bütün meseleleri 'vergi oranları üzerinden indirim yaparak çözebiliriz' yaklaşımı doğru bir yaklaşım değil. Vergi hepimizin üzerinde hassasiyetle durması gereken bir düzenlemedir." cevabını verdi.

Ağbal, yatırım ortamının iyileştirilmesi için koordinasyon kurulu olarak önemli kararlar verecekleri bilgisini verdi.

Hafta sonu toplanacaklarını söyleyen Ağbal, "Yatırım ortamı iyileştirme koordinasyon kurulu olarak toplanıyoruz. Kurulun gündeminde olan bütün maddeleri tek tek sivil toplumla birlikte değerlendireceğiz. Bu konuları artık bekletmek istemiyoruz. Hazırlıklarımızı yaptık. Hafta sonu sivil toplum örgütleriyle paylaşacağız. İnşallah beklentileri karşılayan düzenleme yapmış oluruz. Net kararlarla devam edeceğiz çalışmalara." açıklamalarında bulundu.

- "Hiçbir vergide hiçbir oran ve kuruş indirimi yok"

Akaryakıt ve damga vergisinde indirim olup olmayacağının sorulması üzerine Ağbal, “Hiçbir vergide hiçbir oran ve kuruş dahi indirim yok. Vergi oranlarında bir indirim yok. Fakat vergi kanunlarının uygulanmasına ilişkin mükerrerlik oluşturan, kayıtlılığı azaltan veya kayıtlılığa engel olan konular varsa o konularla ilgili düzenleme yapacağız. Ama kimse bir oran indirimi beklemesin. Vergi oranlarında bir indirim söz konusu değil.” dedi.

Bakan Ağbal, piyasa aracılarının çokluğundan ve aracıların daha çok kazandığından bahsedildiğinin hatırlatılması üzerine, "Aracılar da bizim vatandaşlarımız ve işletmelerimiz. Üreticiler de perakendeciler de. Sistemde herhangi bir şekilde şundan bundan değil. Hep beraber aracısı, üreticisi, perakendecisi bir araya geleceğiz. Sistemi baştan sona gözden geçireceğiz. Herkes ister daha ucuza satayım, makul bir kar elde edeyim. Bunu nasıl sağlayacağımızı yine sektörlerle beraber gözden geçireceğiz. Tarım Bakanlığımızın önemli çalışmaları var. Gümrük ve Ticaret Bakanlığımız çalışıyor. Maliye Bakanlığı olarak destek veriyoruz. Sivil toplum örgütleriyle de istişare ediyoruz. İnşallah o konuda da güzel açıklamalarımız olacak." ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.