Ayçiçeği rekoltesi mutfağı "olumsuz" etkileyecek

Ziraat Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı Çalış:- "Ayçiçeğinde 2012'deki bir milyon 800 bin ton üretim, ekim alanlarının azalmasıyla bu yıl 1 milyon civarına düşecektir. Bu açık da sofralara, mutfağa yansıyacaktır"

Ayçiçeği rekoltesi mutfağı "olumsuz" etkileyecek

KONYA (AA) - ABDULLAH DOĞAN - Türkiye'de gıdalık yağın büyük ölçüde karşılandığı ayçiçeğinde, ekim alanlarının azalmasına bağlı olarak üretimin düşeceği ve bunun da ayçiçek yağı fiyatlarına yansıyacağı bildirildi.

Gıdalık ya­ğın önem­li ham­ mad­de­le­rin­den ay­çi­çeğinin üretim merkezleri arasında gösterilen Konya'da, ayçiçeği tohumunun yüzde 60'ı yetiştiriliyor.

Tohumluk ayçiçeği üretiminde zirveyi elinde tutan Konya Ovası'nda, hasat sezonu başladı.

Ziraat Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı Celil Çalış, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ayçiçeğin son yıllarda Konyalı çiftçilerin tercih ettiği ürünlerin başında geldiğini söyledi.

Ayçiçeğinin, Trak­ya ve Karadeniz bölgelerinde de yaygın üretiminin yapıldığını anımsatan Çalış, Konya, Karaman, Aksaray, Niğde ve Nevşehir'den oluşan KOP bölgesinde de bu bitkiye büyük ilgi gösterildiğini vurguladı.

Çalış, ovada çiftçinin, 2012'de dünya pazarında ayçiçeği üretiminin daralmasıyla bu ürüne yöneldiğine dikkati çekerek, şöyle konuştu:

"Ay çiçeğinde üç yıl önce pazardaki daralma nedeniyle fiyattaki artış, üreticinin bu ürünü tercih etmesine neden oldu. 2013 yılı bir nebze ama geçen yıl fiyattaki düşüş, üreticiyi ayçiçeğinden soğuttu. Sonraki yıllarda uygulanan fiyat politikası üreticiyi ayçiçeğinden uzaklaştırdı. Türkiye'deki ayçiçeği üretimin yüzde 15'nin karşılandığı Konya'da, tohumluk ayçiçeğinin ise yüzde 60'ı üretiliyor. İklimin yapısı, rutubetin azlığı Konya'yı ülke tohumculuğunun merkezi haline getirdi. Tohum üretiminde Konya'ya daha fazla önem verilmesi gerekiyor. Ayçiçeği üretiminde geçtiğimiz yıla göre Türkiye'de yüzde 20, Konya'da ise yüzde 50'lik bir ekim daralması var. Ovada 600 bin dekar olan üretim, bu yıl 300 bin dekara düştü. Ülke sathında üretimin azaldığı ayçiçeğinde Konya'dan ortalama 150 bin ton, Türkiye'de ise 1 milyon ton ayçiçeği üretimi bekleniyor."

- Ekim alanları azaldı üretim düştü

Bu yıl üretimin azalmasını ekim alanlarının daralmasına bağlayan Çalış, şunları kaydetti:

"Ayçiçeğinde, 44 yağ oranına bin 650 lira verilen fiyata, devletin kilogramda 30 kuruşluk desteği var. Aslında çiftçimize yarı yarıya kazandıran bir ürün. Önümüzdeki dönemde ayçiçeği ekimine yaygın bir şekilde devam edilmesi gerekiyor. Ayçiçeğinde 2012'deki bir milyon 800 bin ton üretim, ekim alanlarının azalmasıyla bu yıl 1 milyon civarına düşecektir. Bu açık da sofralara, mutfağa yansıyacaktır. Geçen yıl zeytin üretiminindeki daralmadan dolayı zeytinyağı fiyatındaki artış, bu yıl ayçiçeği üretimindeki düşüş nedeniyle ayçiçek yağına yansıyacak. Bunun önlenebilmesi için ilgili kurum ve kuruluşlarca ayçiçeği üreticisinin desteklenmesi gerekiyor. Bu kurumlar üzerine düşeni yaparsa Türkiye, açığı kapatma potansiyeline sahiptir." 

Çalış, yağlık bitkinin ekiminin yaygınlaşması için Oda olarak çalışma yürüttüklerini, ayçiçeğinin kısa sürede yetişerek çiftçinin yüzünü güldüren, mevsim normallerinde yağışla aşırı sulamaya ihtiyaç duymadan verim alınabilen bir ürün olduğunu vurguladı.

Ayçiçeği üretiminde en önemli sorunun "canavar otu" olduğuna dikkati çeken Çalış, bunun önlenebilmesi için nöbetleşe sıralı ekimin yapılması gerektiğini aktardı.

Anadolu Ajansı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.