ASO Başkanı Özdebir: KDV ve ÖTV Artışı Düşünülemez

Artan kurla borç yükü katlanan sanayici yeni vergi artışı iddialarına sert tepki verdi. ASO Başkanı Nurettin Özdebir, "Devlet kurumları lüks içinde yüzerken KDV ve ÖTV artışı düşünülemez" dedi.

ASO Başkanı Özdebir: KDV ve ÖTV Artışı Düşünülemez

Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, kamudaki lüks ve israfa dikkat çekti. Özdebir, devlet kurumları lüks içinde yüzerken yeni bütçe için bakanlıklar yapacakları harcamaları kısmak yerine KDV, ÖTV artışı düşündüğünü söyledi.

2016 yılı bütçesinin en geç 17 Ekim'de Meclis'e sunulması gerektiğini belirten Özdebir, ancak bütçenin meclisten geçmeme ihtimali oldukça yüksek olduğunu bütçe konusundaki bu belirsizliğin beklentileri olumsuz etkilediğini kaydetti.

O KADAR ZENGİN DEĞİLİZ

Yeni bütçede bakanlıkların yapacakları harcamaları karşılamak için KDV ve ÖTV artışından söz edildiğine dikkat çeken Özdebir, şunları söyledi:

- Devlet kurumları lüks içinde yüzerken bu harcamaları kısmak yerine KDV ve ÖTV artışı düşünülüyor.

- Ankara'daki lüks binaların çoğu bakanlık binası oldu.

- Kamuda tasarruf sağlamak için araba alımlarına kısıtlamalar getirilmişti. Kamu kurumları ise artık araba almak yerine en lüks arabaları kiralamaya başladılar.

aso-baskani-ozdebir-kdv-ve-otv-artisi-dusunulemez-7734980_1037_m.jpg

VATANDAŞIN YÜKÜ AZALTILMALI

- Biz, bu lüksü karşılayacak kadar zengin değiliz. Zengin olsak bile bu
kadar lüks israfa girer.

- Bizden kat kat zengin ülkelerde bizdeki lüks ve israf yoktur. O ülkelerde devlet vatandaşın parasını harcarken lüksü aklına bile getirmiyor.

- Kamuda bu lükse son verilmeli, harcamalar disiplin altına alınarak vatandaşın üzerindeki vergi yükünü azaltmak için çaba gösterilmelidir.

KUR ARTIŞI FİRMALARI VURACAK

- Döviz kurlarındaki yükseliş yabancı para cinsinden borçlu olan firmaları zorluyor. Kurlardaki yükseliş devam ederse dış borcu olan firmalar ayakta kalamaz.

- Şirketlerin yurtdışından yaptıkları net borçlanma tutarı 170 milyar dolar. Kurdaki her artış, şirketlerin borç yükünü de artırmaktadır.

- Kurlar yükseldikçe zaten çok az olan kârlar erimekte, durgun ekonomik şartlarda borçları ödeyecek cirolara ulaşmak gittikçe zorlaşmaktadır.

ESNAF TAHSİLAT YAPAMIYOR

- Şirketlerin alacaklarının tahsilatında yaşanan sorunlar giderek arttı.

- Bu yılın ilk 8 ayında karşılıksız çek sayısında yüzde 21 artış yaşandı.

- Karşılıksız çek oranındaki artışın yanı sıra çekte vade 3 aydan 6 aya yükseldi.

- Bankaların vatandaşlara sağladığı tüketici ve konut kredilerinin toplamı 280 milyar liraya ulaştı.

- Bankalara tüketici ve konut kredisi borcu olanların sayısı 17,6 milyona ulaştı.

DIŞ BORÇ STOKU 405 MİLYAR DOLAR

Hazine Müsteşarlığı'nın açıkladığı verilere göre, Türkiye'nin 2015 ikinci çeyrek sonu itibarıyla brüt dış borç stoku 405.2 milyar dolar, net dış borç stoku ise 245 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Özel sektör borçlarının toplam dış borç stoku içindeki payı 287,5 milyar dolar ile yüzde 70,9'a, kamu kesimi borçlarının payı 115,8 milyar dolar ile yüzde 28,6'ya karşılık geldi. Hazine verilerine göre Türkiye'nin kamu net borç stoku ise aynı dönem itibarıyla 155.3 milyar lira olarak gerçekleşti. Türkiye'nin AB tanımlı genel yönetim borç stoku da ikinci çeyrek sonu itibarıyla 617.8 milyar TL oldu.

ÖZEL SEKTÖR DIŞ BORÇLARI

Bu yılın ilk yarısı sonunda kısa vadeli özel sektör dış borcu 110,3 milyar dolar olarak hesaplandı. Bu tutar içinde bankacılık sektörünün payı 74,5 milyar doları buldu. Özel sektörün uzun vadeli dış borçları 177,2 milyar dolar olarak gerçekleşti. Finansal kuruluşlar 94,8 milyar dolar ile uzun vadeli özel sektör dış borç stoku içindeki en büyük paya sahip oldu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.