Ara eleman ihtiyacını karşılayacak çözüm

Mesleki eğitim ve sektörde ara eleman ihtiyacını karşılayabilecek fikirlerin önemine değinen KONESOB Başkanı Ali Osman Karamercan Sanayi ve Ticaret odaları ile ortak hareket ederek Milli Eğitim Bakanlığı ve YÖK’e ahilik geleneğinin ders olarak okutulması önerisinde bulundu.

Ara eleman ihtiyacını  karşılayacak çözüm

KONESOB (Konya Esnaf ve Sanatkarlar Odası) Başkanı Ali Osman Karamercan, son dönemlerde ekonomik anlamda yaşanan dalgalanmalar ve gelişmelerin esnaf ve sanatkarlara etkileri hakkında değerlendirmelerde bulundu. Türkiye genelinde Konya’nın üretim ve sanayi potansiyeli bakımından , piyasalardaki durgunluk ile baş edebileceğine dikkat çeken Karamercan, üretim anlamında küçük esnafın ve sanatkarların sanayiciler ile işbirliği içerisinde hareket ettiklerini, Konya’da bulunan bir çok sektördeki esnafların büyük sanayicilerin tedarikçisi olduğunu belirtti.Mesleki eğitimin sektörde ara eleman sıkıntısını çözeceğine inanan  KONESOB Başkanı Ali Osman Karamercan KONESOB olarak Ticaret ve Sanayi Odaları ile şehrin bu üretim ve ticaret potansiyelinin günümüz şartlarındaki ekonomik engeller ile gelecekte baş edebilmesi, teknik beceriyi geliştirilmesini ve bunun sağlanması içinde okullarda ahilik geleneğinin ders olarak okutulması konusunu gündemde tuttuklarını ifade etti

“KÜÇÜK ESNAF VE SANATKAR BÜYÜK SANAYİCİLERİN TEDARİKÇİSİ”

KONESOB Başkanı Ali Osman Karamercan; Konya’nın her yönüyle sürekli gelişme kaydettiğini ve bu gelişmenin temelinde de esnaf ve sanatkarların büyük katkısı olduğuna vurgu yaptı.  Konya ekonomisinin her geçen gün daha da gelişim gelişme gösterdiğini işaret eden Karamercan, “Son dönemde dövizde yaşanan dalgalanmalar ve dış güçlerin ülkemiz üzerinde kurmaya çalıştığı kara senaryolara rağmen Türk halkının ve Konya insanının iyimserliğini koruduğunu ve bu tezgahlara gelmediğini de söyleyebiliriz. Piyasalardaki durgunluk hepimizin malumu. Belki çok karlı işler yapamıyoruz, hepimizin ticaretinde kar marjları çok düşük ama ülkemiz öyle bir süreçten geçiyor ki, bu süreci en az zararla geçirmeye çalışmalıyız diye düşünüyorum. Konya gerçekten büyük bir sanayiye ve üretim gücüne sahip. Üretim kalemlerinde birçok sektörde küçük esnaf ve sanatkarımız büyük sanayicilerimize tedarikçilik yapıyorlar” şeklinde konuştu. 

“OKULLARIMIZDA AHİLİK GELENEĞİ DERS OLARAK OKUTULMALI”

Esnafların ara eleman ihtiyacını karşılanması adına okullardaki müfredata mesleki eğitim veren derslerin olması gerekliliğinin altını çizen KONESOB Başkanı Ali Osman Karamercan; “Üretilen malların kaliteli olması, bir noktada teknik beceriyi ve mesleki eğitimin önemini de gündeme getiriyor. İşte bu konuda ahiliğin temeli olan mesleki eğitim ve teknik açıdan donanımlı elemanın önemi ortaya çıkıyor. KONESOB ve Meslek Odaları olarak bizler de mesleki eğitim konusunun üzerinde fazlaca duruyoruz. Okullarımızda ahilik geleneğinin ders olarak okutulması konusunu gündemde tutuyoruz. KONESOB olarak Ticaret ve Sanayi Odalarımızla ortak hareket ederek özellikle ara eleman sıkıntısının çözülmesi noktasında çalışmalar yapılmasının uygun olacağını düşünüyorum. Paydaş kurumların işbirliği ve devletimizin de desteğiyle önümüzdeki dönemde bu konunun çözüme kavuşturulmasının gerçekten önemli olduğunu da belirtmek istiyorum” ifadesini kullandı.

“FAİZSİZ KOSGEB KREDİLERİ ESNAFA CAN SUYU OLDU”

Faizsiz KOSKEB kredilerinin esnafın can suyu olduğunu dile getiren Başkan Karamercan; “Hain FETÖ örgütü ve Batı Emperyalizminin savunucusu Amerika'nın son dönemde Rıza Sarraf gibi bir piyonu kullanarak Türkiye'yi küçük düşürme senaryoları tezgahlaması toplumumuzu daha fazla birlik beraberlik içerisinde olmaya yöneltmelidir. Ülkemizi bölmeye yönelik politikalar ve bu tür ambargo girişimleri aslında Türk toplumunu daha çok kenetlenmeye sevk ederken, kardeşlik, birlik - beraberlik ve dayanışma duygularımızı da harekete geçirmelidir. Esnaf Teşkilatı ve küçük esnaflar olarak bizler de ülkemizin geçtiği bu zor süreçte her türlü fedakarlığı üstlenmeye hazır olmalıyız. Bir takım algı operasyonlarına karşı uyanık ve tetikte olmalı, dış güçlerin bu oyunlarına fırsat vermemeliyiz. Özellikle 2017'de küçük esnaf ve sanatkarımıza sunulan faizsiz KOSGEB kredileri, 15 Temmuz sonrası işleri bozulan, ticaretinde zorluklar yaşayan esnaflarımıza bir nevi can suyu olmuştur” dedi. (Berat Bayındır)

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.