Alışveriş fişi unutuldu mu?

Vergi iadesi için fiş toplama dönemi bittikten sonra, vatandaş alışveriş yaparken fiş sormamaya başladı. Konya Vergi Dairesi Müdürlüğü yetkilileri alışverişte fiş almanın da vermenin de kanun gereği olduğunu söyledi.

Alışveriş fişi unutuldu mu?

Vergi iadesi için fiş toplama dönemi bittikten vatandaşlar alışveriş yaptıktan sonra fiş sormaz oldu. Faruk Yaşar isimli vatandaş, alışveriş yaptığı işyerlerinde genel olarak kendisine fiş verildiğini belirterek “Ancak bakkal fiş vermiyor ben de istemiyorum. Zaten fişe gerek yok” dedi.  Alışveriş fişi alma konusunda dikkatli olduğunu vurgulayan Hatice Öztürk, “Alışverişimden sonra özellikle fiş almaya dikkat ediyorum. Fiş vermeyen işyerlerinden de alışveriş yapmıyorum” diye konuştu.  Emekli Ali Büyükerşen, “Alışveriş yaptığımızda eskiden fiş verirlerdi. Şimdi onlar vermiyor biz de almıyoruz” dedi.

Halil Okka ise, alışveriş merkezlerindeki kasalarda fiş verildiğine işaret ederek “Ancak çoğu zaman tezgahta unutuyoruz” dedi. Öğrenci Mustafa Solak, “Fiş diye bir şey kalmadı, biz de zaten unuttuk” diye konuştu.

ESNAFLAR FİŞ KESİYOR AMA MÜŞTERİ ALMIYOR

Esnaflar ise ticarette alışveriş fişi kesmenin bir yasal zorunluluk olduğunu vurgulayarak her alışverişten sonra müşteriler istemeseler bile fiş kestiklerini söyledi.

Market sahibi Hakan Orhanlı, “Mal faturalı geldiği için mecburen fiş kesmek zorundayız. Müşteri alır, almaz ama biz gün sonunda fişini keseriz. Gün sonunda kestiğim fişlerle “z” raporu çıkarıyorum” dedi.  Kasap Orhan Tunç, “Fiş kesmek zorunlu.  Mal giriş çıkışını oradan takip ediyorum. Kesmezsek maliyeciler tarafından 200-250 TL arasında ceza uygulandığını da biliyorum” diye konuştu. Sınger Bayisi Mehmet Yanıyor “Fiş kesmek, müşteriye karşı sorumluluktur” dedi. 

Pastane çalışanı Elif Gülbeyaz, alışveriş sonrası fiş kestiklerini belirterek “Küçük malların ve büyük malların takibine de oradan bakıyoruz” dedi.

KESİLEN FİŞ KASADA BIRAKILIYOR

Pastane sahibi Hasan Hüseyin Karakaya, işyerlerinde her alışverişten sonra fiş kestiklerini ancak müşterinin kasada bırakıp gittiğini belirterek “Alışveriş fişini kesmezsek ceza uygulanıyor. Sattığımız ürünleri de bu fişler sayesinde takip ediyoruz” dedi.

Ayakkabı satıcısı Fevzi Sert, “Alışveriş sonrası kestiğimiz fişi müşterimiz alıyor. Alınmayan fişleri ise çöpe atıyoruz. Fiş kesmediğimiz zaman cezası olduğunu biliyorum” diye konuştu.

Baharatçı Hamdi Erdemir, işyerlerinde alışverişten sonra kestikleri fişi müşterilerinin kasada bırakmayarak aldıklarını söyledi. İş yerleri için faturasız mal alma şansının olmadığını söyleyen Yaşar Cebeci, “Girişi yapılan ürünün her türlü çıkışını yapmak ve alışveriş fişi kesmek zorundayız. Bayilerle çalıştığımız için mecburen fiş kesiyoruz. Fiş kesmediğimiz zaman muhasebecim bana neden fiş kesmediğimi soruyor” diye konuştu.

FİŞ KESMEYEN İŞYERİNE CEZA UYGULANIYOR

Konya Vergi Dairesi yetkilileri, alışveriş fişi kesmenin de almanın da kanun gereği olduğunu belirterek “İş yeri sahibi müşteri almasa da alışveriş sonrası fiş kesmek zorunda. Müşterilere alışveriş fişinin kesilmediği işyerleri tespit edildiğinde ceza uygulanmaktadır” diye konuştu. 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler