Ağır silah üretimi modernize edilecek

Türkiye'nin ilk ve tek ağır silah ve dövme çelik üretimi yapan MKE Ağır Silah ve Çelik Fabrikası modernize edilecek

Ağır silah üretimi modernize edilecek

ANKARA (AA) - Türkiye'nin ilk ve tek ağır silah ve dövme çelik üretimi yapan Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKE) Ağır Silah ve Çelik Fabrikası yaklaşık 6 milyon liralık yatırımla yenilenecek.

Yerli savunma sanayi ürünlerinin gelişmesi ve üretiminde önemli bir yer tutan MKE, tesis ve ürünlerini geliştirmeye yönelik yatırımlarını sürdürüyor.

Bu kapsamda, Türkiye'nin ilk ve tek ağır silah ve dövme çelik üretimi yapan fabrikası olan MKE Ağır Silah ve Çelik Fabrikası yenilenecek.

Fabrikada halen 105 ve 155 milimetre top ve obüs namluları, 60, 81 ve 120 milimetrelik havanlar, mühimmat çelikleri, çeşitli ebat ve kalitelerde dövme çelik malzemelerin üretimi gerçekleştiriliyor.

Fabrika NATO Kalite Güvence Standardı olan AQAP-2120 Kalite Güvence Belgesi'ne ve ISO 9001 Kalite Güvence Sistemi'ne sahip olarak faaliyet gösteriyor.

Modernizasyon çalışmasıyla fabrika, yılda 40 adet 155 milimetre 55 kalibre silah sistemi, 750 adet 60 milimetre havan, 200 adet 81 milimetre havan, 60 adet 120 milimetre havan üretim kapasitesine ulaşacak.

Söz konusu modernizasyon için 5 milyon 883 bin 17 lira yatırım yapılması öngörülüyor. Bu çerçevede 2 milyon 114 bin 292 dolarlık makine ve teçhizat ithalatı planlanıyor. 

Ekonomi Bakanlığınca teşvik kapsamına alınan yatırım için KDV istisnası, gümrük vergisi muafiyeti, yüzde 70 vergi indirimi, yüzde 30 yatırım katkı oranı gibi destekler verilecek.

- Pirinç fabrikası da modernize edilecek

Öte yandan demir dışı metallerin üretiminde Türkiye'nin ilk fabrikası olan MKE Pirinç Fabrikası da yenilenecek. 

Fabrikada bakır, bronz, çeşitli pirinç malzemeler ve yüksüklerle ağır silah mühimmatı için sevk çemberleri ve kovan pulları üretiliyor.

Modernizasyon çalışmasıyla fabrikanın kapasitesi, yıllık 6 bin ton pirinç çubuk üretimine çıkarılacak.

Bu proje için 4 milyon 375 bin 245 liralık yatırım yapılması ve 1 milyon 572 bin 415 dolarlık makine ve teçhizat ithalatı öngörülüyor.

MKE Pirinç Fabrikası'nın modernizasyonu için yürütülecek çalışmalar KDV istisnası, gümrük vergisi muafiyeti, yüzde 70 vergi indirimi, yüzde 30 yatırım katkı oranı gibi teşvik mekanizmalarıyla desteklenecek.

 

 

Anadolu Ajansı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.