ABD'deki güçlü büyüme gözleri Fed'e çevirdi

Küresel piyasalar Çin ile başlayan türbülansı yaşarken, ABD Merkez Bankasının faiz artırım zamanlamasına ilişkin ipucu verecek göstergelerden biri olan büyüme verisi ikinci çeyrekte sıçrama yaşadı

ABD'deki güçlü büyüme gözleri Fed'e çevirdi

İSTANBUL (AA) -  HANDAN GÜNEŞ - Yılın ilk çeyreğinde yüzde 0,6 büyüyen ABD ekonomisinde GSYH artışı ikinci çeyrek için yüzde 2,3'ten yüzde 3,7'ye revize edilerek beklentilerin üzerinde gerçekleşti.

Ekonomistlerin beklentisi GSYH'nin yüzde 3,2 artacağı yönündeydi. Böylece tahminlerin üzerinde gerçekleşen büyüme verisi faiz artırımına hazırlanan Fed'in bu yıl içinde faizleri artırma olasılığının da hala masada olduğunu ortaya koydu.

Son Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantı tutanaklarıyla Fed'in eylül ayında faiz artırımına gitme olasılığının zayıflamasının ardından ikinci çeyrek için güçlü gelen büyüme verisi, Fed üyelerinin hafta sonu gerçekleştirilecek Jackson Hole toplantısındaki mesajlarının ayrıca önemli hale gelmesine neden oldu.

ABD'de eylül ayında açıklanacak tarım dışı istihdam ve enflasyon rakamlarının, Fed'in 16-17 Eylül'de gerçekleştireceği Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısı öncesinde faiz artırımının zamanlamasına ilişkin kararda önemli yer tutması beklenirken, küresel piyasalardaki çalkantılar da dikkatle izlenecek.

"Eylül ayı ihtimaller dahilinde"

AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Capital Economics ABD Başekonomisti Paul Ashworth,  "İlk çeyrekte zayıf büyüme gerçekleşse bile ABD'nin şu anki yıllık büyüme ortalaması, tahminlerin üzerinde yer alıyor. İlk çeyrekte gerçekleşen zayıf yüzde 0,6'lık büyüme kış aylarının etkisiyle gerçekleşmişti" dedi.

ABD'de ikinci çeyrekte GSYH'nin beklentilerin üzerinde yüzde 3,7 büyüme kaydettiğini anımsatan Ashworth, bu rakamın üçüncü çeyrek için de iyiye işaret ettiğini vurguladı. Ashworth, "Üçüncü çeyrekte büyümenin yüzde 2,5 civarında olmasını bekliyoruz" değerlendirmesinde bulundu. 

ABD ekonomisinin ikinci çeyrekte tekrar kayda değer bir hız kazandığını dile getiren Ashworth, temmuz ayındaki ekonomik aktivite ve iş piyasası verilerinin ekonomide devam eden iyileşme hızının kanıtı olduğunu ifade etti.

"Bu durum tabii ki Fed için bir ikilem yaratacaktır çünkü Fed üyeleri büyümenin yüzde 1,8 ile yüzde 2 arasında olacağını tahmin ediyordu" diyen Ashworth, üyelerin ayrıca çekirdek enflasyonun da yıl sonundan önce hız kazanacağını beklemediğine dikkati çekti.

Paul Ashworth, küresel piyasalardaki son çalkalanmaların, üyelerin faiz artırımını ertelemesi için öne süreceği bahane olacağına işaret ederek, sözlerini "Eylül ayında gerçekleşebilecek bir faiz artırımının hala ihtimaller dahilinde olduğunu düşünüyorum. Fed üyelerinin hafta sonu gerçekleşecek olan Jackson Hole toplantısında ne söyleyeceğini bekleyip göreceğiz" diyerek tamamladı.

Anadolu Ajansı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.