"7,2 milyon vatandaşın vergi borcu yapılandırılıyor"

Maliye Bakanı Ağbal, "Vergi gelirlerinde yaklaşık 7 milyon 200 bin vatandaşımızı ilgilendiren yeni bir yeniden yapılandırma yapmış oluyoruz. Peşin ödeme indirimi devam edecek." dedi.

"7,2 milyon vatandaşın vergi borcu yapılandırılıyor"

Maliye Bakanı Naci Ağbal, gazetecilere yaptığı açıklamada, mobilya, beyaz eşya ve konut sektöründeki vergi indirimine dair,"Yaptığımız hesaplamalara göre burada 350 milyon liralık bir maliyet oluştu. Şimdi biz bunu 30 Eylül tarihine uzatıyoruz, bu durumda yaptığımız hesaplamalara göre, bunun vergi gelirlerine net olarak 800 milyon civarında bir etkisi olacak. Ben inanıyorum ki bu mobilya, beyaz eşya ve ve konut sektöründe yapmış olduğumuz bu indirimler ekonomiyi genel anlamda canlandıracak, hem istihdam sağlayacak hem üretimi artıracak hem de piyasada yüzleri güldürecek ve bunun işaretlerini de alıyoruz. Bu bakımdan piyasada son dönemde başlayan canlanma artarak devam ediyor." ifadelerini kullandı.

Vergi borçlarına yeniden yapılandırma

Bakan Ağbal, "Vergi gelirlerinde yaklaşık 7 milyon 200 bin vatandaşımızı ilgilendiren yeni bir yeniden yapılandırma yapmış oluyoruz çünkü 2016 Temmuz'undan 2017 Mart'ına kadar vergi borçlarını vadesinde ödemeyen, yine vergi dairelerine ödenmesi gereken diğer trafik para cezası olur, motorlu taşıtlar vergisi olur, diğer vergilerle baktığımız zaman 7 milyon 200 bin vatandaşımızı ilgilendiren bir yapılandırmayı bu suretle yapmış oluyoruz." dedi.

Ağbal, düzenlemeye ilişkin şu bilgileri verdi:

"Yapacağımız uygulama şu şekilde olacak; daha önce 2016 Haziran itibarıyla yeniden yapılandırma kanununa başvuran vatandaşlarımızdan sonraki aylarda da 2017 Mart ayına kadar olan dönemde de vergi ve prim borcu var ise önceki yaptığı başvuruları tekrar güncelleyeceğiz, bu dönemi de kapsayacak şekilde tekrar yeniden yapılandırmalarını yapacağız. Peşin ödeme indirimi geçen defa yapmıştık, yeniden yapılandırma bakımından yine aynı o bütün uygulamalar bu dönemde devam edecek. Bir de 2016 Haziran'dan önceki dönemlerden vergi borcu olmayan, prim borcu olmayan ama 2016 Temmuz'undan sonra ilk defa vergi borcu ve prim borcu olan vatandaşlarımız da bu uygulamadan yararlanacaklar. Böylelikle yaklaşık 47 milyar lira tutarındaki vergi alacağını yapılandırmış olacağız."

"Süreyi 2017 Mart ayına kadar çekmiş olacağız"

Bakan Ağbal, "Yine geçen defa Yeniden Yapılandırma Kanunu kapsamına giren, yeniden yapılandırdığımız diğer kamu alacakları bakımından da bu süreyi 2017 Mart ayına kadar çekmiş olacağız." şeklinde konuştu.

"Gelir İdaresi Başkanlığı olarak, Maliye Bakanlığı olarak her zaman esnafımızın yanında olmaya özel bir gayret gösterdik." ifadelerini kullanan Ağbal "Ekonominin canlanması için son dönemde ardı ardına çok sayıda karar aldık ve vergi indirimleri yaptık ve bunların hepsinin de ne kadar doğru ve isabetli olduğunu ortaya çıkan gelişmelerden çok net bir şekilde görüyoruz." dedi.

Ağbal, konuşmasında şunları kaydetti:

"Bugün sayın Başbakan'ımızın verdiği bu iki müjde de mobilya ve beyaz eşyada yapmış olduğumuz bu indirimle birlikte yeniden yapılandırmada getirdiğimiz bu imkanlar inşallah esnafımızın yüzünü daha da güldürecek."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.