40 meslekte belgesi olmayan çalıştırılmayacak

26 Mayıs 2016′dan itibaren ‘tehlikeli ve çok tehlikeli’ işler sınıfında yer alan 40 meslekte, belgesi olmayan kişiler çalıştırılmayacak.

40 meslekte belgesi olmayan çalıştırılmayacak

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı  26 Mayıs 2016′dan itibaren, ‘tehlikeli ve çok tehlikeli’ işler sınıfında yer alan 40 meslekte, mesleki yeterlilik belgesi olmayan kişilerin çalıştırılamayacağını bildirdi.

MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ ALINACAK

Mesleki Yeterlilik Kurumunca (MYK), 611 ulusal meslek standardının Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bu standartlardan 450′sinin ‘tehlikeli ve çok tehlikeli işler’ sınıfında yer aldığını, buna ilişkin halen belgelendirme işleminin yapıldığı hatırlatılan açıklamada  tehlikeli ve çok tehlikeli işlerden olup, MYK tarafından standardı yayımlanan ve bakanlıkça çıkarılacak tebliğlerde belirtilen mesleklerde, tebliğin yayım tarihinden 12 ay sonra, mesleki yeterlilik belgelerine sahip olmayan kişilerin çalıştırılamayacağı belirtiliyor.

26 MAYIS 2016 TARİHİNDE BAŞLAYACAK

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada ayrıca, “Bu çerçevede, tehlikeli ve çok tehlikeli işler sınıfında olup, 25 Mayıs 2015′de Bakanlığımızca çıkarılan tebliğde 40 meslek belirlenerek, bu meslekler mesleki yeterlilik belgesi zorunluluğu kapsamına alınmıştır. Sınav ve belgelendirme kapasitesi gelişimine göre yeni tebliğlerle mesleki yeterlilik belgesi zorunluluğu getirilen meslek sayısı artırılacaktır. 26 Mayıs 2016′dan itibaren tebliğde belirtilen, tehlikeli ve çok tehlikeli işler sınıfında yer alan 40 meslekte daha mesleki yeterlilik belgesi olmayan kişiler çalıştırılmayacak” denilmektedir.

MESLEKLERDEN BAZILARI

Kişilerin yeterlilik belgesi olmadan çalışmayacakları mesleklerin bazıları şunlardır: Alçı levha uygulayıcısı, bacacı, betonarme sıvacısı, betoncu, çelik kaynakçı, doğalgaz çelik boru kaynakçısı, duvarcı, ısı yalıtımcı, inşaat boyacısı, iskele kurulum elemanı, kaynak operatörü, makine bakımcısı, otomotiv mekanikçisi, otomotiv montajcısı,  panel kalıpçısı, plastik kaynakçısı, sıvacı, su yalıtımcısı, tünel kalıpçısı, yangın yalıtımcısı. (Mustafa Ekmekcioğlu)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.