2015'te konut satışında hedef 1 milyon 200 bin

Bu yılın ilk 4 ayında 415 bin konut satıldığını belirten GYODER Başkan Vekili Sur, yıl sonunda 1 milyon 200 bin rakamına ulaşılarak rekor kırılmasını beklediklerini söyledi

2015'te konut satışında hedef 1 milyon 200 bin

İSTANBUL (AA) - Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Yönetim Kurulu Başkan Vekili Haluk Sur,  2015'in ilk 4 ayında  415 bin konut satıldığını belirterek, "2015'te 1 milyon 200 binin üzerinde konutsatılacağını tahmin ediyorum. Böylece önceki yıllarda rekor denilen rakamlar da kırılmış olacak" dedi.  

AA muhabirine, seçimlerin gayrimenkul sektörüne etkilerini değerlendiren Sur, seçimlerin ardından oluşan tabloda koalisyon kavramının gündeme geldiğini belirterek, "koalisyon geldi istikrar gitti" düşüncesini doğru bulmadığını, koalisyonun korkulacak bir şey olmadığını söyledi. 

Gayrimenkul sektöründe altın yılın 2013 olduğunu, o yıl 1 milyon 153 bin konut satıldığını anımsatan Sur, "'2013'te rekor kırıldı bir daha böyle bir başarı elde edilemez' diyenler oldu. Oysa 2014'te Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından 1 milyon 153 binlik rekor satış geçilerek 1 milyon 167 bine ulaşıldı. Kırılamaz denen rekor kırıldı. Bu yıl için bir perspektif yapmak adına  son 3 yılın ocak- nisan dönemi  konut  fiyatlarını kıyasladığımızda, 2013'te 4 aylık süreçte 370 bin, 2014'te aynı dönemde 340 bin, 2015'te ise 415 binkonut satıldı. Bu veriler ışığında 2015'te 1 milyon 200 binin üzerinde konutsatılacağını tahmin ediyorum. Böylece önceki yıllarda rekor denilen rakamlar da kırılmış olacak" diye konuştu.

Yatırım çeken diğer iller

İstanbul başta olmak üzere Bursa, Yalova, Aydın, Antalya, Muğla ve Trabzon'un gayrimenkul anlamında çok ciddi dış yatırımcı çektiğine vurgu yapan Sur, "Dış yatırımcıyı başka kentlere çekmek için önce yerel yatırımcıların o kentlerde yatırım yaparak örnek olması gerekir. Yerel yatırımcının gitmediği yere yabancı gelip de yatırım yapmaz" şeklinde konuştu. 

 Ofis piyasası

İstanbul'da ofis piyasasına da ilişkin değerlendirmelerde bulunan Sur,  şöyle konuştu: 

"Ofis piyasası çok büyüyen bir piyasa. Bugün İstanbul'da 4 milyon metrekareye yaklaşan bir ofis stoğu var. İstanbul tek başına 10 milyon metrekare ofisi kaldırabilecek kapasitede. Amerikalı ve Avrupalı yatırımcı Türkiye'deki ofis piyasasından biraz uzaklaşsa da körfez yatırımcısının yoğun bir ilgisi var."

'İstanbul'da arsa maliyeti çok yüksek'

Sur, gayrimenkul fiyatlarının İstanbul genelinde yüksek seyrettiği iddialarının çok da yersiz olmadığının altını çizerek, ancak İstanbul'da arsa maliyetinin çok yüksek olduğunu bunun da fiyatları artırdığını kaydetti. 

Anadolu Ajansı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.