17 milyon dolarlık enerji yatırımı

Konya’nın Çumra ilçesine yapılacak enerji yatırımının protokolü düzenlenen törenle imzalandı.

17 milyon dolarlık enerji yatırımı

Belediye düğün salonunda geçekleşen imza törenine, Çumra Kaymakamı Uğur Kalkar, Belediye Başkanı Dr. Mehmet Oğuz, İlçe Ticaret Odası Başkanı Metin Kural, Türkiye Yumurta Üreticileri Birliği Başkanı Hasan Konya ile yatırımı yapacak Alternatif Power Genel Müdürü M. Cevat Evliyaoğlu katıldı. 

İmza töreninde konuşan Çumra Belediye Başkanı Dr. Mehmet Oğuz, hayvansal atıklardan üretilecek biyogazın elektrik enerjisine dönüştürüleceğini belirterek şöyle konuştu: "İçeriçumra mahallesinde çöplük alanı olarak kullanılan yerde, çevreye zarar veren çöplüğün, yine mahalle aralarındaki hayvansal atıkların tamamında biyogaz üretimi yapıp, biyogazı da elektriğe dönüştüren bir tesis kurulumu var. Buradaki en önemli şey bir çöplüğün istihdama katkı sağlayan bir alana dönüşmesidir. Bu tesiste 60 kişi çalışacak ve saatte 6 MW’lık bir üretim olacak. Bu Çumra’nın kullandığı elektriğin yüzde 15’i demektir. Tesis 200 bin metrekare alan üzerine kurulacak. Tüm mahallelerdeki atıklar ücret karşılığı toplanacak. Tesiste günde 72 bin metreküp biyogaz, 200 bin ton sıvı gübre, 30 ton organik katı gübre üretimi yapılacak. Bu yatırımın ilçemiz için hayırlı olmasını diliyorum" 

Çumra Kaymakamı Uğur Kalkar da, tarım ve hayvancılığın ağırlıklı olduğu ilçede çevrenin korunması, hayvansal atıkların çevreye zarar vermeyecek şekilde değerlendirilecek olmasının önemli olduğunu söyledi. 

Alternatif Power Genel Müdürü M. Cevat Evliyaoğlu da yaptığı konuşmada, "Şirketimiz yenilebilir enerji alanında çok ciddi projelere imza atmıştır. Buraya kuracağımız tesiste yılda 230 bin ton tavuk ve büyük baş gübresi bertarafı yapılacak ve saatte 6 MW elektrik üretilecek. Yapılacak bu işlemler sayesinde sudan tutunda her şey temizlenmiş olacak" diye konuştu. 

Yapılan konuşmaların ardından İçeriçumra mahallesindeki çöplük alanına yapılacak tavuk, büyükbaş hayvan ve organik atıklardan 6 MW elektrik üretecek tesisin protokolü Çumra Belediyesi ile firma yetkilileri arasında imzalandı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.