Ehliyet alacaklara ‘Geç Kalmayın!’ uyarısı (Özel Haber)

Konya Sürücü Kursları Derneği Başkanı Fatih Kocakafa, sürücü belgesini almaya hak kazanmış adayların 1 Ocak’tan itibaren İl Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Müdürlüğü’ne giderek sürücü belgelerini almaları yönünde uyarılarda bulundu.

Ehliyet alacaklara ‘Geç Kalmayın!’ uyarısı (Özel Haber)

Yeni yıla girilmesine sayılı günler kala, birçok alanda yenilemeler ve düzenlemeler de beraberinde geliyor. Son iki yılda gerekli sınavları geçerek sürücü belgesini almaya hak kazanan adayların bu belgeleri nüfus müdürlüklerinden 1 Ocak 2020’den önce çıkarması gerekiyor. Konu hakkında uyarılarda bulunan Konya Sürücü Kursları Derneği Başkanı Fatih Kocakafa,  teorik ve direksiyon uygulama sınavını başarı ile bitirmiş, halen sertifikasını İl Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Müdürlüğü’ne giderek sürücü belgesine dönüştürmemiş vatandaşların, 1 Ocak 2020 tarihine kadar nüfus müdürlüklerinden belgelerini almalarını tavsiye etti. B sürücü sınıfı ehliyeti harç fiyatlarından yola çıkarak bazı hatırlatmaları yapan Başkan Kocakafa, “Sürücü adaylarının yeni yılda yürürlüğe girecek olan zamlı vergi harçlarından maddi anlamda zarar görmemesi için, bir an önce kayıtlı oldukları sürücü kurslarından dosyalarını teslim alarak, sürücü belgelerine dönüştürmeleri olası maddi kayıplarını önleyecektir. Zira yeni gelen yılla birlikte mevcut sürücü belgesi vergi harçlarına zam miktarları şimdiden belirlendi. B sürücü ehliyeti yüzde 20'nin üzerinde zamla 751 lira olarak belirlendi.  İl Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Müdürlüğü’nün her yılsonunda yoğun talep nedeni ile yığılma yaşanacağı gerçeği de unutulmamalıdır” dedi.

SÜRÜCÜ KURSLARI TARİFEYİ GÜNCELLEDİ 

Öte yandan 2020 yılında özel sürücü kursları da tarifelerinde düzenlemelere gitti. Başkan Kocakafa bu konuda da yaptığı açıklamada, fiyatların yüz lira arttırıldığını söyledi. B sınıfı sürücü ehliyeti için bin 250 lira olan taban fiyatın yeni yılda bin 350 lira olacağı bilgisini veren Kocakafa, “Ehliyet almak isteyen vatandaşlarımıza yeni yıla girmeden bu ayda kayıtlarını yaptırmalarını tavsiye ediyoruz” dedi. 

ŞENOL: YENİ TARİFELER YÜZDE 20’NİN ÜZERİNDE

Okyanus Sürücü Kursları Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Şenol, sürücü kurslarında taban fiyatın bin 350 lira tavan fiyatın ise bin 500 lira olarak belirlendiğini söyledi. Sürücü belgesini çıkarmak için devlete ödenecek harçlar hakkında da bilgi veren Şenol; A sınıfı ehliyet 203 liradan 249 liraya, B sınıfı ehliyet 613 liradan 751 liraya, C ve D ehliyet sınıfının bin 23 liradan bin 254 liraya çıkacağını söyledi. F ehliyet sınıfının ise 203 liradan 249 lira olacağı bilgisini veren Şenol, “Sürücü Belgesi kart bedeli 165 liradan 202 liraya çıktı. Bunun yanında Polis Vakfı ücreti de 31 liradan 38 liraya çıktı” diye konuştu. 

İL NÜFUS MÜDÜRLÜĞÜ’NDEN GÜNCELLEME AÇIKLAMASI 

Konya İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü resmi internet sayfasında konu hakkında sosyal medyada yapılan paylaşımlarda  büyük artışlar yapılacağı duyumlarının asılsız olduğu hatırlatıldı. Yapılan açıklamanın devamında,  T.C. kimlik kartı, pasaport ve sürücü belgesi değerli kâğıt ve harç bedellerinin her yıl olduğu gibi 2020 yılı içerisinde de yeniden değerleme oranında artış yapılarak güncelleneceği, halen kullanılmakta olan nüfus cüzdanlarının T.C. Kimlik Kartı alıncaya kadar geçerli olduğu, sürücü belgeleri için mevcut uygulamada herhangi bir değişiklik yapılmadan yenileme işlemlerine devam edileceği duyuruldu. Açıklamanın kalan kısmında ise; “Söz konusu haberlerin "asılsız" olduğu, T.C. kimlik kartı, pasaport ve sürücü belgesi değerli kâğıt ve harç bedellerinin her yıl olduğu gibi 2020 yılı içerisinde de yeniden değerleme oranında artış yapılarak güncelleneceği, halen kullanılmakta olan nüfus cüzdanlarının T.C. kimlik kartı alınıncaya kadar geçerli olduğu ve sürücü belgeleri için mevcut uygulamada herhangi bir değişiklik yapılmadan yenileme işlemlerine devam edileceği, vatandaşların söz konusu haberlere itibar etmemesi kamu oyuna saygıyla duyurulur.” denildi.

Muhabir: Servet Ramazan Çolak

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.