Yeni dönemin ilk ders zili çaldı: Konya eğitimde öncü olmayı sürdürecek

Yeni eğitim öğretim yılının ilk ders zili bugün çaldı. Yaz tatilinin sona ermesiyle birlikte, milyonlarca öğrenci ve öğretmen bugün ders başı yaptı. Konya İl Milli Eğitim Müdürü Yiğit, “Konya'mız, eğitim adına öncü bir rol üstlenmeye devam edecektir" dedi

Yeni dönemin ilk ders zili çaldı: Konya eğitimde öncü olmayı sürdürecek
Yayınlanma:

Üç aylık yaz arası sona erdi. Öğrenciler okul sıralarına geri döndü, maraton başladı. Okul öncesi, ilkokul 1 ve 9’uncu sınıfa adım atan öğrenciler için 4-8 Eylül uyum haftası geride kaldı. 11 Eylül itibariyle tüm kademeler için ilk ders zili çaldı.

2023-2023 eğitim öğretim yılının ilk ara tatili 10 Kasım’da başlayacak ve ilk karneler de 19 Ocak Cuma günü verilecek. İki haftalık yarıyıl tatilinin ardından 5 Şubat Pazartesi okullar yeniden açılacak. İkinci dönem yaklaşık 4 ay sürecek. 5 Nisan’da bir haftalık ara tatil olacak.

Okullar 14 Haziran’da kapanacak ve milyonlarca öğrenci 3 aylık yaz tatiline ’merhaba’ diyecek.

Konya İl Milli Eğitim Müdürü Murat Yiğit, “Beşikten mezara kadar süren eğitim sürecinin en önemli aşaması, bu sürecin sistemli bir şekilde çocuk ve gençlerimize sunulduğu "örgün eğitim dönemi"dir.

Örgün eğitim kurumları olan okullarımız, geleceğimizin imar ve inşa edildiği, aziz milletimizi yüceltecek nice hayal ve hedefin zihinlerde yeşerdiği mekânlardır.

Yaşadığı çağı tanıyan ve çağa dair söz söyleyecek yetkinlikte ve yeterlilikte olan nesiller, bu çatılar altında, öğretmenlerimizin rehberliğinde yetişmektedir.

2023-2024 eğitim öğretim yılının "ilk gün"ü itibariyle, ilimizde 2.170 okulumuzda 35.570 öğretmenimiz, 543.379 öğrencimizle birlikte ders başı yapacak, "ilk gün" heyecanını en yüksek düzeyde hissedeceklerdir.

Bir eğitim ve kültür şehri olan Konya'mız, gerek Bakanlığımızın öncülüğünde gerekse Valiliğimizin himayelerinde ve yerel yönetimlerimizin destekleri ile yürütülen eğitim projelerinde önemli bir başarılar göstermektedir.

Tüm gayemiz, çocuk ve gençlerimizin yarınlara daha mutlu, daha donanımlı ve daha erdemli bir şekilde kavuşmaları, ülkemizi bugün olduğundan daha da yükseklere taşımalarıdır.

İnanıyoruz ki okuyan, düşünen, üreten ve tüm insanlığa faydalı olmayı gaye edinen bir neslin içinden, sadece ülkemizin değil, gönül coğrafyamızın tamamının kaderine etki edecek nice ilim ve bilim insanı yetişecektir.

Hz. Mevlana'nın şehri olan Konya'mız, geçmişinde olduğu gibi bundan sonra da eğitim adına öncü bir rol üstlenmeye devam edecektir.

Sözlerimi tamamlarken şehrimizin eğitimini yükseltme adına yapılan tüm çalışmalarda bizlere destek olan ve daima öncülük eden Sayın Valimize, Büyükşehir Belediye Başkanımıza, ilçe belediye başkanlarımıza, kamu kurum ve kuruluşlarımız ile sivil toplum kuruluşlarımıza şükranlarımı sunuyor, yeni eğitim öğretim yılının öğrenci, öğretmen, okul yöneticisi ve velilerimiz başta olmak üzere, ilimize ve ülkemize hayırlar getirmesini diliyorum” dedi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.