KPSS'de sizi başarıya ulaştıracak tavsiyeler

Kamu da çalışmak ve atanmak isteyenler için KPSS sınavı oldukça önemli. Lisans mezunları için her yıl yapılan KPSS sınavına hazırlanmak isteyen çoğu aday evden çalışmayı tercih ediyor ve ev ortamında nasıl bir plan yürütmesi gerektiğini araştırıyor.

KPSS'de sizi başarıya ulaştıracak tavsiyeler
Yayınlanma:

Kamu da çalışmak ve atanmak isteyenler için KPSS sınavı oldukça önemli. Lisans mezunları için her yıl yapılan KPSS sınavına hazırlanmak isteyen çoğu aday evden çalışmayı tercih ediyor ve ev ortamında nasıl bir plan yürütmesi gerektiğini araştırıyor.

Sınava evde çalışmaya karar verip nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız. İşte bu konuda size ışık tutacak tavsiyeler.

PEKİ KPSS EVDE NASIL ÇALIŞILIR?

Seviyenizi ölçmelisiniz. Hangi seviyede olduğunuz başlangıç aşamasında çok önemlidir. Seviyenize göre plan ve program yapabilirsiniz.

Kpss'de hangi ders için hangi hocaları dinleyeceğinizi ve hangi kaynaklardan hazırlanacağınıza karar vermelisiniz. Kaynaklar ise çok önerilen kaynaklardan ziyade seviyenize uygun kaynaklar olmalıdır. Bugün çok önerilen bir kaynak size zor gelebilir veya tam tersi çok kolay gelebilir. Seviyenize uygun kaynaklar ile başlayarak ilerlemelisiniz.

Tüm bir yılın plan ve programını yapmalısınız. Hangi ay hangi derslere çalışacağınız, tekrarları ne zaman ne şekilde yapacağız, denemelere ne zaman başlayacağınız gibi tüm hususlar belirlenmelidir. Planlı, programlı olunduğu takdirde yıl içinde daha az stres yaşarsınız ve süreci daha iyi yönetebilirsiniz.

Olumsuz durumlardan uzak durulmalıdır. Bu olumsuz durumlar kimi zaman arkadaşlarınız, aileniz veya sosyal medya olabilir. Tüm bunlardan kendinizi arındırmalısınız. Unutmayın başarmanın ilk kuralı kendinize inanmaktır.

Objektif olunmalıdır. Yıl içinde sürekli iyi olduğunuz derse veya sevdiğiniz derse değil tüm derslere eşit zaman ayırmalı ve her derste belirli bir noktaya gelmelisiniz. Aksi takdirde yaptıklarınız kendinizi kandırmaktan öteye gidemez.

Psikolojinizi korumalısınız. Bazı zamanlar motivasyonunuz kırılabilir, dersler konular zor gelebilir. Bu gibi durumların normal olduğunu hatırlamalı ve bir an önce o psikolojiden kurtulmalısınız.

Evde çalışmak bir süre sonra sıkıcı gelebilir. Bu yüzden haftada 2-3 gün çalışma yerinizi değiştirmeniz (başka bir oda, kütüphane vs ) sizin aynı tempoda kalmanızı sağlayacak ve verimliliğinizi aynı şekilde devam ettirmenizi sağlayacaktır.

Saatlerce aralıksız çalışmak sizi tatmin ediyor gibi gözükebilir. Sabahtan akşama kadar çalıştım demek size kendinizi iyi hissettirebilir ancak bu durum veriminizi düşürür, bu yüzden keyifli aralar vermeyi de bilmelisiniz.

Roman okuması yapın! En az bir kere çalışmış olduğunuz konuları, yorgun zamanlarınızda, yatmadan önce, otobüs ve metro yolculuklarınızda roman okur gibi okuyun! Beyninize hatırlatıcı egzersizler yaptırın!

Konulara çok iyi hakim olmak KPSS ‘ye hazır olduğunuz anlamına gelmiyor. Bolca test ve soru çözümü sınavda size büyük avantaj kazandırır. Konu öğrendiğiniz süreçte mutlaka ve mutlaka bol soru çözümü yapmalısınız.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.