Eğitim-İş’ten, darp edilen öğretmene destek

Eğitim-İş Sendikası Konya Şubesi, öğrencisi tarafından darp edilen öğretmene destek olmak amacıyla bir araya gelerek; öğretmenlerin itibarının artırılmasına yönelik tedbirlerin alınması gerektiğine söyledi.

Eğitim-İş’ten, darp edilen öğretmene destek

Eğitim-İş Sendikası Konya Şubesi, Selçuklu Ahmet Yesevi Ortaokulu’nda öğrencisi tarafından darp edilen öğretmene (M.Ö)’ye sahip çıkmak için basın açıklaması düzenledi. Basın Açıklamaya; Eğitim-İş Konya Şube Başkanı Özgür Ulaş Yiğit, yönetim kurulu ve sendika üyesi öğretmenler katıldı.

 Selçuklu Ahmet Yesevi Ortaokulu önünde yapılan basın açıklamasında konuşan Eğitim-İş Konya Şube Başkanı Özgür Ulaş Yiğit, “Son yıllarda öğretmenlere yönelik şiddet vakalarının artış gösteriyor. Üzülerek şahit oluyoruz ki, öğretmene şiddet vakaları artık sıradanlaşmış üçüncü sayfa haberleri arasına girmiş durumdadır. Neredeyse gün geçmiyor ki, öğrenci ya da veli tarafından sözlü ya da fiziki şiddete maruz kalan bir öğretmen haberiyle karşılaşmayalım. Öğretmenlerimizin motivasyonuna, itibarına, sıhhatine ve hatta canına kast eden şiddet vakaları, artık eğitim hayatımızın en hayati problemlerinden birisi haline gelmiştir. Öğretmene ve kamu çalışanlarına yönelik şiddet hadiseleri üzerine ciddi idari ve hukuki tedbirler ivedilikle alınmalıdır. Şiddet vakaları konusunda önleyici ve caydırıcı tedbirleri hayata geçirecek mevzuat düzenlemeleri zaman kaybedilmeksizin hayata geçirilmelidir. Psikolojik danışmanlık hizmetlerinin etkin hale getirilmesi, disiplin yönetmeliklerinin yetersizliklerinin giderilmesi, okullarda güvenlik önlemlerinin alınması gibi düzenlemelerin yanı sıra hepsinden öncelikli olarak öğretmenlerin itibarının artırılmasına yönelik tedbirlerin alınması kaçınılmazdır. Öğretmene verilen değer hususunda öğrenci ve ailelerin bilinçlendirilmesi, öğretmene şiddet vakalarının önünün alınması anlamında gözden kaçırılmaması gereken hususların başında gelmelidir. Milli Eğitim Bakanlığına ve hükümete çağrıda bulunuyoruz; “Eğitim ciddi bir iştir, Beyaz önlük giymeyle, zil sesini kısmakla bu işler olmaz. Öğretmenlerimize yönelik şiddet vakalarını önleyebilmek için bahsi geçen mevzuat düzenlemeleri için hemen, hiç vakit geçirmeden, derhal harekete geçilmelidir. Buradan ilan ediyoruz; şiddet konusunda gerekli mevzuat düzenlemeleri yapılmaz ise, bundan sonra yaşanabilecek şiddet vakalarının sorumlularından birisi olarak bu tedbirleri almayan makamları göreceğiz! Buradan ailelere de çağrıda bulunuyoruz: Çocuklarınız, çocuklarımızdır. Onları daha güzel bir geleceğe hazırlamak için en az sizler kadar istekli olduğumuzu bilmenizi istiyoruz. Öğrencisi tarafından darp edilen meslektaşımızın yanındayız. İdari ve hukuksal sürecinde takipçisiyiz” dedi.


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.