Suriye'de Korkulan Oluyor: 3 Günde 70 Bin Kişi Halep'ten Kaçtı

Halep'te şiddetlenen çatışmalar nedeniyle en az 70 bin kişinin evlerini terk ederek bölgeden kaçtığı belirtiliyor. Başbakan Davutoğlu da dün bu konuda uyarı yapmıştı.

Suriye'de Korkulan Oluyor: 3 Günde 70 Bin Kişi Halep'ten Kaçtı

Suriye Tıbbi Yardım Birliği Başkanı Zaydun Al Zoabi, ziyaret ettiği köy ve kasabalarda neredeyse hiç kimsenin kalmadığını aktardı. "Açık alanlarda binlerce insanı kaçarken gördük. Bu olay çok yeni, en fazla son 72 saat içerisinde evlerini terk etmişler" diyen Zoabi, sayının en az 70 bin olabileceğini ifade etti.

"YANLARINDA HİÇBİR ŞEY YOK"

Evlerini terk edenlerin yanlarında herhangi bir çadır ya da barınak sağlayacak bir şey olmadığını da ifade eden Zoabi, "Yanlarında yeterli gıda dahi yok. Bombardımanlar da tüm şiddetiyle devam ediyor. Gökyüzünde savaş uçaklarını ve helikopterleri gören siviller büyük korku içinde kaçışıyor" dedi.

Başbakanı Ahmet Davutoğlu da dün Halep çevresinde yoğunlaşan çatışmaların yeni bir göç dalgasına yol açabileceği konusunda uyarılarda bulunmuştu.

RUSYA HAVADAN, İRAN KARADAN DESTEK VERİYOR

Suriye ordusu, iç savaş öncesinde ülkenin en büyük ticaret merkezi olan Halep kentini muhaliflerden almak için geçen hafta kapsamlı bir harekat başlatmıştı. Halep harekatına Rusya havadan, İran ve Lübnan Hizbullahı ise karadan destek veriyor.

Suriye devlet televizyonu, ordunun haftasonu Halep'in doğusunda Irak Şam İslam Devleti'nin etkili olduğu bölgelerde yeni bir cephe açtığını duyurmuştu.

30 Eylül'de Rusya'nın Suriye'deki hava saldırılarına başlamasından bu yana Suriye ordusu başta Humus ve Halep olmak üzere birden fazla cephede muhalif güçlere karşı eşzamanlı harekatlara başlamıştı.

DAVUTOĞLU, HALEP VE YENİ GÖÇ DALGALARINA DİKKAT ÇEKMİŞTİ

Başbakan Ahmet Davutoğlu, dün Merkel'e birlikte düzenlediği basın toplantısında duruma dikkat çekmiş ve şu açıklamaları yapmıştı:

Halep'e yönelik olarak son dönemde artan rejim saldırıları, IŞİD saldırıları ve Rus hava operasyonları, Suriye'de mevcut İran kökenli milisler ve Hizbullah'ın ortak olarak neredeyse Halep'e yönelik baskısı sebebiyle yeni göçlerin gelmemesi için, bu göçlerin Suriye içinde tutulabilmesi için güvenli bir alan oluşması bir zarurettir bizim açımızdan. Özellikle Halep'e dönük olarak yapılan bu saldırılara karşı uluslararası toplumu buradan da bir kez daha bu vesileyle uyarmak istiyorum.

Halep, Suriye'nin ikinci büyük şehridir. Halep'teki nüfusun büyük çoğunluğu son dört yıldır rejim baskısı altında zaten zor şartlarda yaşıyor. Özellikle Halep'e ve çevresine dönük hava operasyonları ve bundan güç bulan rejim saldırıları ve ayrıca IŞİD'in de yine Halep'e dönük saldırıları bizi ciddi şekilde kaygılandırmaktadır. İdlib ve Halep civarındaki bu gelişmeler yeni göç dalgalarına sebebiyet verebilir. (Kaynak: BBC Türkçe)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.