İngiltere'nin en karanlık ceza davalarından biri: Lucy Letby

En az on üç bebeğe saldıran ve yedisini öldüren İngiliz bir seri katil ve eski yenidoğan hemşiresi Lucy Letby davası İngiltere'nin en karanlık ceza davalarından biri oldu. Lucy Letby müebbet hapis cezasına çarptırıldı...

İngiltere'nin en karanlık ceza davalarından biri: Lucy Letby
Yayınlanma:

Yıllar 2017'yi gösterirken Cheshire Polisi Emniyet Müdürü’ne bir mektup geldi. Mektupta Chester Kontesi adlı hastanenin yeni doğan yoğun bakım servisinde hızla artan bebek ölümlerinin olduğu yazıyordu. Mektubun ardından açılan dava İngiltere'nin en karanlık davalarından birisi oldu.

lucy-letby.png

Lucy Letby kimdir?

Lucy Letby (4 Ocak 1990 doğumlu), Haziran 2015 ile Haziran 2016 arasında görevde olduğu hastanede 7 bebeğin öldüren bir seri katil, yeni doğan hemşiresidir.

2018, 2019 ve 2020’de üç kez gözaltına alınan Lucy’nin ifadesi toplamda 30 saat kadar sürdü. Lucy Letby’in cezası bugün yapılan duruşma sonucunda kesinleşti. Mahkeme Letby'a müebbet hapis cezası verdi.

Letby'nin insanlığa ve hemşireliğe aykırı davranışlarının aynı zamanda insanların sağlık kurumuna güvenini de zedelediğini ifade eden Goss, şöyle devam etti:

"Zarar verdiğin bebekler prematüre doğmuştu ve bazısının ölüm riski vardı. Ancak her bir vakada, bilinçli öldürme niyetiyle zarar verdin. İfadende bebeklere zarar vermenin hemşirelik görevine aykırı olduğunu söyledin. Evet, öyle olmalı. Ayrıca yaptığın hiçbir şeyin bir bebeği öldürmek için yapılmadığını, sadece bebeklere en iyi bakımı vermeyi istediğini söyledin. Bu da senin bu dava süresince söylediğin birçok yalandan biriydi."

resim-2023-08-22-180515097.png

"İkiz ve üçüzleri hedef aldın"

Goss, Letby'nin nadir hastalıkları bulunan bebeklere olan ilgisini iş arkadaşlarına anlattığını da belirterek, "Özellikle ikiz ve üçüzleri hedef aldın. Bazısının sağlık sorunları vardı ve bunu biliyordun. Kurbanların çoğu senin yaptıkların yüzünden çok şiddetli acı çekti. Hayatta kalmak için çalıştılar ama bazısı ne yazık ki acı çekerek öldü." diye konuştu.

Letby'nin kullandığı yöntemlerden de söz eden Goss, "Öldürmek için kullandığın yöntemlerle doktorları ölümün doğal sebeplerle olduğuna inandıracak şekilde yanılttın. Diğer personelin molada ya da bebeklerden uzakta olduğu zamanları fırsat bildin. Kayıtları değiştirerek ölüm öncesi durumun kötüye gittiğini kaydettin." ifadelerini kullandı.

"Ben bir şeytanım"

Letby'nin ve ailesinin evlerinde yapılan aramalarda ölen bebeklere ilişkin hastanede tutulması gereken belgelerin ve Letby'nin notlarının ele geçirildiğini açıklayan Goss, bu notlarda Letby'nin, "Dünya bensiz daha iyi. Ben bir şeytanım." yazdığını söyledi.

Goss, Letby yüzünden sadece çocukların ölmediğini, ailelerin de psikolojik olarak zarar gördüğünü belirterek, "Prematüre ve yeni doğan bebeklerin yaşamı başlar başlamaz ya da başladıktan birkaç gün sonra sona erdi ya da ömür boyu sürecek yaralar aldı. Ebeveynlerin sevgili bebekleri elinden alındı, bazıları ise senin suçlarının sonucu ömür boyu fiziki veya zihinsel sorunlar yaşayacak. Kardeşler birbirinden mahrum bırakıldı. Çok derin psikolojik travma ve sonsuz bir yas getirdin." değerlendirmesini yaptı.

Hayatının kalanını hapiste geçirecek, erken tahliye olamayacak
Hakim Goss, Letby'nin suçlarının yasadaki karşılığının ömür boyu hapis olduğunu belirterek, "Cinayete teşebbüs suçlarında ömür boyu hapis, çok nadir durumlarda verilen bir cezadır. Ancak sen 13 aylık bir dönemde 7 savunmasız bebeği öldürüp 6'sını da öldürmeye teşebbüs ettin. Bazı kurbanların bir ya da birkaç günlüktü ve aşırı derecede savunmasızdı. Doğal olarak yenidoğan bölümündeki bebeklere yönelik cinayet ve cinayete teşebbüs çok ciddi suçlardır." dedi.

Letby'nin suçlarının hastanede çalışanlar için üzüntüye ve güven zedelenmesine neden olduğunu anlatan Goss, hemşirenin dava süresince yaptıklarını reddettiğini ve pişmanlık göstermediğini de paylaştı.

Goss, mahkemenin kararını okuyarak şunları söyledi:

"Lucy Letby, işlediğin cinayet ve cinayete teşebbüs suçlarının her biri için seni ömür boyu hapse mahkum ediyorum. Çünkü işlediğin suçlar çok ciddi suçlar. Ayrıca erken tahliye hükümlerinin de uygulanmamasına karar verdim. Bu nedenle mahkemenin kararı her bir suç için müebbet hapistir ve hayatının geri kalanını hapiste geçireceksin."

Soruşturma kapsamında 3 kere gözaltına alınmıştı

Cinayet ve cinayete teşebbüs gibi üzerine atılı 22 suçla ilgili iddiaları kabul etmeyen Letby, ölümlerden hastane şartlarını sorumlu tutmuştu.

Soruşturma kapsamında ölen veya yapılan müdahalelerle kurtarılan bebeklerin hepsinde Letby'nin nöbette olduğu ortaya çıkarılırken Letby'nin bebeklere hava veya insülin enjekte ettiği ya da aşırı besleme ile midesine hava basma gibi uygulamalar yaptığı belirlenmişti.

Mahkemeye ifade veren aileler, Letby'nin kendilerine şefkat gösterip iyi davrandığını belirtirken son anda kurtarılan "Bebek L ve Bebek M" şeklinde adlandırılan ikiz çocukların ailesi Letby'nin davranışlarının çocuklar kurtulduktan sonra değiştiğini anlatmıştı.

Ayrıca ifade veren hemşireler, yaşanan bebek ölümleriyle ilgili haberleri aldıklarında birbirlerine, "Lucy bugün çalışıyor mu?" diye sorduklarını belirtmişti.

Polis, kendisiyle ilgili şüpheler dile getirildikten sonra 1 yıl daha görevini sürdüren Letby'yle daha eski iddiaların da soruşturulacağını açıklarken, o dönemin başhemşiresi de görevinden uzaklaştırılmıştı.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.