'İKBY'deki ayaklanması PKK'nın yeni Truva Atı'dır'

Prof. Dr. Sofuoğlu, IKBY'de devam eden gösteriler için, "Sorosvari yapılanmanın Kuzey Irak'a da sıçradığını görmekteyiz. 'Yeni Nesil' adı verilen ayaklanma, PKK/PYD'ye alan açmak için kullanılan Truva Atı'dır." değerlendirmesinde bulundu.

'İKBY'deki ayaklanması PKK'nın yeni Truva Atı'dır'

Sakarya Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu, "Sorosvari yapılanmanın Kuzey Irak'a da sıçradığını görmekteyiz. 'Yeni Nesil' adı verilen ayaklanma, PKK/PYD'ye alan açmak için kullanılan Truva Atı'dır." dedi.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nde (IKBY) devam eden hükümet karşıtı gösterileri, değerlendiren Sofuoğlu, olayların Arap Baharı hareketlerinin bir devamı olduğunu öne sürdü.

Sofuoğlu, IKBY'ye uygulanan ambargonun halkı bunaltması ve memur maaşlarının ödenmemesi üzerine ortaya çıkan kompozisyonun, şaşırtıcı olmadığını ifade ederek, ''Yeni Nesil Hareketi adlı yapılanma, 2012'de başlayan Arap Baharı diye tanımlanan aslında Arap katliamı olduğu şimdi çok daha iyi anlaşılan hareketlerin bir devamı görüntüsündedir. O dönemde bölge ülkeleri nasıl karıştırıldı ve çatıştırıldı ise şu anda Kuzey Irak’ta da aynı şekilde bir yapılanma kendini hissettirmektedir.'' diye konuştu.

Egemenliği ağırlıklı olarak Erbil'de bulunan Mesud Barzani'nin, Halepçe ve Süleymaniye'ye nüfuz edemediği görüşünü aktaran Sofuoğlu, askeri açıdan sınırların yeniden çizilmesinin gündeme gelebileceğine vurgu yaptı.

"Barzani kesinlikle Türkiye'nin istediği sınırlara gelmeli"

Sofuoğlu, Barzani'nin bölgesini tek parça halinde elinde tutmasının vazgeçilmez koşulunun, bölgesel güçlerle kuracağı ortaklığa bağlı olduğunu belirterek, şunları söyledi:

''Barzani birtakım güçlere dayanmak zorunda ama bu dayanacağı güçler asla Batılı güçler olamaz. Ne Almanya olabilir, ne ABD olabilir, ne İngiltere ne Fransa...Çünkü bölgede dayandıkları bir halkları yok. Barzani'nin dayanacağı yer Rusya ki bu da dolaylı bir dayanma olur. Dayanabileceği ülke İran olur veya Türkiye ile hareket edebilir. Belki de Suudi Arabistan ile hareket etmek isteyebilir. Çünkü bölge ülkeleri ile hareket etmek zorundadır.

İran ile hareket edemeyeceğine göre, Barzani kesinlikle Türkiye'nin istediği sınırlara gelmeli, Türkiye'nin istediği yapıya girmek zorundadır. Çünkü varlığı ciddi anlamda tehdit altındadır. Komple ortadan kalkması mümkün değil sonuçta Barzani bir aşirettir. Ama Kuzey Irak'ı tek parça halinde elinde tutma avantajını tamamen kaybedebilir.''

''PKK/PYD’ye alan açılıyor''

Prof. Dr. Sofuoğlu, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ndeki gösterilerin devam etmesi halinde bölgede çok ciddi sıkıntıların yaşanabileceğini öne sürerek, olayların Erbil'e sıçraması durumunda Barzani ve Talabani kuvvetleri olarak ayrılan peşmerge güçlerinin birbiriyle çatışabileceği uyarısında bulundu.

Sofuoğlu, ''Sorosvari yapılanmanın Kuzey Irak'a da sıçradığını görmekteyiz. 'Yeni Nesil' adı verilen ayaklanma,PKK/PYD'ye alan açmak için kullanılan Truva Atı'dır. Sincan'a yerleşmiş PKK'nın yapmaya çalıştığı operasyonların başka bir versiyonu olabilir. İçlerinde kılık değiştirmiş DEAŞ'lı militanların olma ihtimali hiç de zayıf değildir. Çünkü Batılı güçlerin bu bölgede kendi varlıklarını devam ettirebilmesi için İslami akımların güçlenmemesi gerekir. Bunun da tek yolu PKK gibi Marksist, seküler yapıların desteklenmesinden geçiyor. Bununla tüm bölgeyi PKK, PYD kontrolüne geçirebilirler.'' değerlendirmesini yaptı.

Sofuoğlu, küreselcilerin bölgeyi karıştırması sonucu çatışma ihtimalinin güçlendiğini belirterek, kısa sürede önlem alınması, bunu ortaya çıkaran sebeplerin de ortadan kaldırılması gerektiğini söyledi.

Türkiye'nin kendi güvenliğini tehlikeye atacak hiçbir yapılanmaya izin vermeyeceğine vurgu yapan Sofuoğlu, şunları kaydetti:

"Kırmızı çizgiler aşıldığında her ülkenin doğal tepki verebileceği gibi Türkiye de kendi kırmızı çizgisi aşıldığında tepkisini rahatlıkla verebilir. Bölgedeki Sünni nüfusun ezilmesine Türkiye asla müsaade etmez. Ama burada Barzani'nin bir kere İsrail'den komple uzaklaştığını göstermesi gerekir. Türkiye Turgut Özal'dan beri, şu anda da olduğu gibi kendisinden destek bekleyen halkları sahipsiz ve çatışmaların ortasında bırakmayacaktır. Türkiye yine tarihin kendisine vermiş olduğu görevi burada da yerine getirecektir.''

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.