En kapsamlı araştırma: Maskeler korona virüsten koruyor mu?

Korona virüsten korunmak için alınan önlemlerden en önemlisi olan maskeler hakkında bugüne kadar yapılan en büyük araştırma yayımlandı.

En kapsamlı araştırma: Maskeler korona virüsten koruyor mu?

Korona virüsten korunmak için alınan önlemlerden en önemlisi olan maskeler hakkında bugüne kadar yapılan en büyük araştırma yayımlandı.

Korona virüsten korunmak için taktığımız maskelerin virüsü engelleme ile ilgili yapılan çalışmaların en büyüğü ABD’de ortaya konuldu.

MASKELER KORONAYI ENGELLİYOR

ABD’de bulunan Yale Üniversitesi ve Stanford Üniversitesi'nde bilim insanları tarafından yapılan araştırmada maskelerin virüsü engellediği bildirildi.

Bangladeş’in 600 köyünde yaşayan 340 bin kişi üzerinde çalışmada, maskelerin koronayı yüzde 9 oranında engellediği ve özellikle cerrahi maskelerin 60 yaş ve üzeri kişilerde enfeksiyonu yüzde 35 oranında azaltabildiği tespit edildi.

Bugüne kadar maskenin korona virüsü engelleyip engellemediğiyle ilgili bir çok küçük araştırmalar yapıldı fakat yeni bulguların gerçek dünya verileri olduğu bildirildi.

MASKE KORUMAYI ARTTIRACAK

Çalışmaya katılan kişilerin yüzde 29’unun sürekli maske taktığı aktarılırken, araştırmacılar maske takmanın daha evrensel olduğunu, onların sunduğu korumanın muhtemelen çok daha büyük olacağını söyledi.

California Üniversitesi çevre sağlığı bilimlerinde bilim insanı yardımcı doçent ve çalışmanın ortak yazarlarından biri Laura Kwong, "Bu, insanların maske takmasını sağlayıp sağlayamayacağımızı ve maskelerin işe yarayıp yaramadığını görmek için bir laboratuvar çalışmasının kontrolünü dünyadaki insanların gerçek hayattaki eylemleriyle birleştiren gerçekten sağlam verilerdir" dedi.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.