Çerkeslerin sürgün edilişlerinin 156. Yılı

Kafkasya’da olduğu gibi Türkiye’de de her yıl 21 Mayıs’ta çeşitli etkinliklerle anılan, 1864 yılında acıyla yaşanan büyük Çerkes sürgünü bu yıl tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüsü nedeniyle farklı etkinliklerle anıldı.

Çerkeslerin sürgün edilişlerinin 156. Yılı

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Ertuğrul Eğitim, Kültür, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Yıldız  “1763 yılında Kafkasya’yı işgal eden ve yüzyılı aşkın uzun bir süre Çerkeslere boyun eğdiremeyen Çarlık Rusya’sı, Kafkasya’nın yerli halklarından temizlenmesi amacıyla sistemli bir baskı ve imha politikası uyguladı. Bu politikalar sonucu 21 Mayıs 1864’te Kafkasya’yı tamamen işgal etti. Çerkeslerin büyük bir kısmı 1864’te çok kısa bir süre içerisinde ana yurdundan korkunç koşullarda sürgün edildi. Bu, insanlık tarihinin gördüğü en acımasız sürgün ve soykırımlardan biridir. Fakat tüm baskılara, dağılmış olmalarına ve acılara karşın Çerkesler varlıklarını ve kimliklerini korudular, yaşattılar, 21 Mayıs’ı ve ana yurtlarını hiçbir zaman unutmadılar. Bu nedenle “21 Mayıs” Soykırımı ve Sürgünü Anma Günü olarak kabul edildi” dedi.

1864 Büyük Çerkes Sürgünü anma programını her yıl 21 Mayıs’ta  dernek olarak İstanbul yolu Ertuğrul mahallesinde çeşitli etkinliklerle o günleri yad ettiklerini ifade eden Zeki Yıldız, bu yıl Büyük Çerkes Sürgününün 156. yıl anısına Mart ayı içerisinde ağaçlandırma alanı oluşturarak 156 adet çam fidanını toprakla buluşturduklarını dile getirdi. Özellikle bu yıl 21 Mayıs’ta düzenlemeyi düşündükleri anma programını, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizi de etkisi altına alan Korona virüs sebebiyle farklı bir şekilde yad ettiklerini kaydeden Ertuğrul Derneği Başkanı Zeki Yıldız, mahallelerine fidan dikimiyle birlikte Afrika ülkelerinden Uganda’da iki adet içme suyu kuyusu açtırdıklarını yine Afrika ülkelerinden Sudan, Benin, Burkina Faso, Uganda ve Nijerya’da gıda paketi dağıtımının yanı sıra mahallelerinde ki ihtiyaç sahiplerini de unutmadıklarını ve nakit para yardımında bulunduklarını ifade etti.

Ertuğrul Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Yıldız, bu yılki yapılan anma programı etkinliğinde kendilerini yalnız bırakmayan dernek yönetimine, mahalle muhtarı ve heyetine, Afrika ülkelerinde içme suyu kuyusu ve gıda yardımı paketlerini ulaştıranlara ve mahalle sakinlerine teşekkür ederek Ramazan Bayramını tebrik etti. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.