Aradan geçen 1 yıl sonrasında NASA’nın günlük haritasında Antalya’nın yanan ormanlarının son durumu göründü

Geçtiğimiz yıl Ağustos ayında Türkiye’yi acıya sürükleyen canlara ve büyük mal kaybına yol açan orman yangınlarının üzerinden 1 yıla yakın bir zaman geçti. Geride kalan 1 yıl içinde yok olan orman örtüsü cılız da olsa kendine geliyor. Son durum NASA’nın haritasında görülebiliyor.

Aradan geçen 1 yıl sonrasında NASA’nın günlük haritasında Antalya’nın yanan ormanlarının son durumu göründü

Türkiye’nin farklı yerlerinde meydana gelen orman yangınlarının en büyüklerinden biri Antalya’da yaşanmış, binlerce dönüm ormanlık arazi küle dönmüştü. Milyarlarca lira maddi zarar, binlerce kaybolan tür, yanan hayvanlar ve yitirilen canlar hafızalara kazınan anılar oldu.

ORMAN KENDİNİ YENİLİYOR

Yangın sonrasında geçtiğimiz bahar mevsiminde toprak üzerinde ağaç filizlerinin yaşam mücadelesi zaman zaman görüntülenmişti. Verimli geçen kış mevsiminin toprağa yeniden can vermesi en büyük temenni. Tarım ve Orman Bakanlığı ise yangınlarla mücadele için gerekli yatırımlarını tamamlamak üzere. Olası yangınlarda etkin mücadele için bölge ve diğer bölgelerden gelen vatandaşların seferberliği ise takdire şayan bir durum olarak göze çarpan olaylar arasında yerini aldı.

antalya-orman-yangini-sonrasi.gif

HARİTADA GÖRÜNDÜ

Anadolu’da Bugün Gazetesi muhabiri NASA’nın haritasının söz konusu bölgesini karşılaştırarak yangın esnasındaki görüntüyle günümüzdeki görüntüleri bir araya getirdi. Görüntülerde orman örtüsünün nasıl tahrip olduğu çıplak gözle görülebiliyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.