Başak Cengiz’in katil zanlısı için istenen ceza belli oldu

Ataşehir'de Başak Cengiz'in kılıçla öldürülmesine ilişkin davada mütaalasını açıklayan savcılık, sanığın ağırlaştırılmış müebbet ve 6 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını istedi.

Başak Cengiz’in katil zanlısı için istenen ceza belli oldu

İstanbul Ataşehir’de, kaldırımda yürüyen mimar Başak Cengiz’i hiç tanımadığı halde, samuray kılıcıyla katlederek ülke gündemine oturan Can Göktuğ Boz’un yargılanmasına devam edildi. İstanbul Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki davanın 2. celsesine SEGBİS sistemiyle katılan sanığın yanı sıra müştekiler ve taraf avukatları mahkeme salonunda hazır bulundu.

AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET VE 6 YILA KADAR HAPİS

Kan donduran vahşetin ardından İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından konuyla ilgili yürütülen soruşturma kapsamında şüpheli Can Göktuğ Boz hakkında 'Tasarlayarak canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürme' suçundan ağırlaştırılmış müebbet ve 6 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılmıştı.

Kan donduran vahşetin ardından İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından konuyla ilgili yürütülen soruşturma kapsamında şüpheli Can Göktuğ Boz hakkında 'Tasarlayarak canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürme' suçundan ağırlaştırılmış müebbet ve 6 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılmıştı.

İstanbul Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki davanın 2. celsesi bugün saat 11.00'de başladı. Duruşmaya tutuklu sanık Can Göktuğ Boz, kaldığı Diyarbakır 2 Nolu Ceza İnfaz Kurumu'ndan SEGBİS sistemiyle bağlanırken, müştekiler Başak Cengiz'in ailesi, taraf avukatları ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı avukatı da mahkeme salonunda hazır bulundu.

“RAPORLAR DAVAYI ERTELEMEYE YÖNELİK”

Duruşmada mahkeme tarafından sanık Can Göktuğ Boz'un akıl sağlığının yerinde olup olmadığına dair Adli Tıp 4. İhtisas Kurulu'ndan alınan raporda cezai ehliyetinin tam çıktığı belirtildi. Müşteki avukatı, "Bizim davada araştırılmasını istediğimiz başka husus yoktur. Adli tıp kurumu 4. İhtisas Kurulu'nun ayrıntılı bir raporu vardır. Bu nedenle biz son sunulan hastane raporunun ve özel mütalaanın mahkeme tarafından dikkate alınmamasını istiyoruz. Sanık avukatının sunduğu raporlar davayı ertelemeye yöneliktir" dedi.

SANIK AVUKATINDAN SKANDAL RAPOR

Can Göktuğ Boz'un samuray kılıcı ile 9 Kasım 2021 günü vahşice katlettiği Başak Cengiz'in ölüme ilişkin ağırlaştırılmış müebbet ve 6 yıla kadar hapis cezası istemiyle açılan davada Boz'un akıl sağlığına dair soru işaretleri net ve kesin olarak giderildi. Cezai sorumluluğu tam raporlarına rağmen sanık avukatı 'cezai sorumluluğu yok' raporu aldırdı.

“AİLESİ BİLE DAVADAN ÇEKİLDİ”

Sabah’ın haberine göre, Başak Cengiz'in annesi beyanında 'Zalimin ailesi hukuk eğitimi almış. Hiç tanımadığını birinin zalimce canını alan kişinin savunulacak bir yeri yoktur. Zalimin ailesi bile davadan çekilme kararı aldı. Çocuklarının hasta olduğunu bilseler tedavi ettirilerdi, hukuk bilgileri ve paranın gücüyle yavrumu heba etmesinler. Zalim avukatları ilk celsede 'Teröristi bile savunurum' şeklinde konuşmuştu. Ben kimsenin şöhret başında koşmasını dinlemeye gelmedim. Zalim avukatlarının kalbi karanlığa bürünmüştür. Türk doktorlarına güveniyorum, onlar mutlaka iyi araştırıp bir kanıya varmışlardır" dedi. Başak Cengiz'in babası, kardeşleri ve nişanlısı ise Adli Tıp raporunun doğru olduğunu düşündükleri ve sanığın kısa zamanda cezalandırılmasını istediklerini belirtti.

“GÜNDE 12 SAAT BİRİNİ ÖLDÜRMEMİ SÖYLÜYOR”

Tutuklu sanık Can Göktuğ Boz ise savunmasında ilk celseki beyanlarını tekrar ettiğini söyleyerek "Gözümün önünde şeytan resmi görüntüleri görüyorum. Şeytan bana günde 12 saat birini öldürmemi söylüyor" şeklinde konuştu. Mahkeme başkanının diğer 12 saat şeytanı görüp görmediğini sorması üzerine sanık, "Diğer 12 saatte uyuyorum, uykuda şeytan gelmiyor" cevabını verdi. Sanık avukatı da dosyaya sunduğu hastane raporunun doğru olduğunu iddia ederek yeniden üst kurulundan bir rapor alınmasını talep etti.

‘KADIN’ SEÇMESİNİN NEDENİ

Cumhuriyet savcısı verdiği mütalaada Ataşehir'deki sitede yalnız yaşayan, herhangi bir işle uğraşmayan, geçimini babasından aldığı yardımlarla sağlayan, olay öncesi birçok kez psikiyatrik tedavi gördüğü anlaşılan sanığın olay günü akşam saatlerinde öncesinde temin ettiği ikametinde ele geçen 6136 sayılı yasa kapsamında birçok bıçak ve kılıçlardan olayda kullanmayı planladığı, sap kısmı 20 cm, kesici kısmı 60 cm olan samuray kılıcı olarak bilinen kılıcı sırt çantasına yerleştirmek suretiyle yanına alarak yaşadığı site önündeki sokağa çıkıp, savunmalarına da yansıyan şekilde 'bir insan öldürme' planı yaptığı, mağdur olarak da kendisine direnci ve savunması daha az olacak şekilde değerlendirilmesiyle 'bir kadın' seçtiğini kaydetti.

‘29 SANİYE BOYUNCA…’

Mütalaanın devamında sanığın beklerken Ankara'da mimar olarak çalışan, geçici görevle ilimize gelen, yaya olarak yürümekte olan, sanığın önceden tanımadığı maktul Başak Cengiz'i gördüğü, maktulün tek başına ve savunmasız olduğu, sanığın kısa bir süre gözüyle maktulü takip ettiği, hemen sonra maktulün arkasında kalarak yürüyüp takip ettikten sonra maktul ile arasındaki mesafenin de kısaldığını fırsat bilerek koşup maktule yetiştiği, herhangi bir iletişime girmeden elindeki samuray kılıcıyla vurduğu, direnme hareketleri göstermesine rağmen sanığın durmadan 29 saniye boyunca 6'sı öldürücü toplamda 12 adet kesici delici alet yaralanması oluşturacak şekilde kılıç darbelerine devam ettiği, bu esnada maktulün imdat sesini duyan sokaktan geçen katılan Kaan'ın olay yerine yaklaşmaya çalışması üzere sanığın kılıcı havaya kaldırarak 'yaklaşma sana da saplarım' dediği anlatıldı.

"KİŞİSEL ARZULARINI TATMİN ETMEK İÇİN ÖLDÜRMÜŞTÜR"

Maktulü kesin olarak öldürdüğünü anlayan sanığın kılıcı saklama zahmetine dahi girişmeksizin elindeki suç aleti kılıçla doğrudan siteye giriş yapıp evine girdiği, kısa süre sonra suç unsurlarıyla evinde yakalandığı, yargılamaya konu olay itibariyle soruşturma aşamasında insan öldürmek suç kastını olay akşamı üzerine çöken karamsarlık ve mutsuzluğa bağlayıp, yargılama aşamasında savunma değiştirip kendisine görünen şeytana bağladığı, sanığın savunmalarına itibar edilmeyeceği, adli tıp raporunda da cezai ehliyetinin tam olduğuna kanaat edildiği, sanığın kişisel duygu ver arzuları bir insan öldürmek şeklinde tatmin ettiği, insan öldürmek için öldürdüğü, hiç tanımayıp karşılaşmadığı maktulü önceden tasarladığı, ve suç aletlerini de önceden temin ettiği vurgulandı.

DAVA ERTELENDİ

Mahkeme, sanık avukatının mütalayaa karşı süre talebinin kabulüne, sanığın kullandığı ilacın etkisi bakımından uzman tarafından rapor aldırılmasına, sanık avukatının yeniden rapor alınması talebinin de kabulüne karar vererek davayı erteledi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler